• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חדלות פרעון של בנק גדול בישראל

הראבאקיסט

משתמש רגיל
דירוג
175
רציתי לשמוע מה דעת הפורום על הסיכוי לחדלות פרעון של בנק גדול בישראל. מאוד בנפנופי ידיים אבל:

הבנקים חשופים, לא יודע כמה, לחברות נדל״ן. סקטור ממונף שתלוי מאוד בחוב. הריבית בשנים האחרונות הייתה אפסית ולכן חברות כאלה יכלו לגייס חוב בריביות נמוכות מאוד, ו״לגלגל״ חוב ישן עם חוב חדש, זול.

הריבית עולה במהירות. כשחברות כאלה יצטרכו לגלגל שוב חוב הן יתקשו לעשות את זה בריביות שהן יכולות לעמוד בהן.

משקי בית שלוו כסף למשכנתא עם חלק גדול בריבית משתנה יתחילו לספוג העלאות בהחזרים החודשיים. בנקים יתנו פחות משכנתאות כי הם יכולים להשקיע את הכסף באפיקים חסרי סיכון שעכשיו נותנים ריביות גבוהות יותר. בנוסף ההחזר החודשי יהיה כזה שמשקי בית יתקשו לעמוד בו אז בנקים לא ילוו. אז מחירי נדלן עשויים לרדת. זה לפני שלוקחים בחשבון מיתון במשק, פיטורים ואבדן של הרבה כסף אצל עובדים בחברות היי טק ישראליות שהונפקו ונחתכו 80% והעובדים שלהן קיבלו הרבה מהשכר במניות ויש להם עכשיו הרבה פחות כסף. אז חברות נדלן יפגעו מירידה במחירי הדיור ועליה במחיר החוב, ובנקים חשופים אליהן.

האם מישהו חושש מהסיכון שזה יוביל לחדלות פרעון של בנקים?

בנק לאומי מגייס מהציבור עכשיו פקדונות בריבית שנתית של 4.29%. גבוה מאוד. אני תוהה למה לגייס מהציבור בכזו ריבית. הרבה מעל בנקים אחרים בישראל. הם טוענים שזה כדי למשוך לקוחות חדשים לבנק. מקמ לשנה וחצי נסחר בתשואה של שלושה אחוז בערך. אז פרמיית הסיכון על פקדון בבנק לאומי היא מעל אחוז.

מה דעתכם? אני פחות מתעניין בסיפור של ביטוח פקדונות. אני יודע מה קרה במקרים קודמים.

הממשלה תציל את הבנק לפני..
והשוק חושב אחרת ממך, כנראה באמת מדובר במבצע כי אג״ח לאותו זמן של הבנק נותן הרבה פחות.
לא ממליץ

אחד העיסוקים של הבנקים הוא ניהול סיכונים ואני נוטה להאמין שהם די טובים בזה. גם אם באמת יהיה תרחיש של התקרבות לחדלת פירעון באחד הבנקים או בכמה מהם, יש לממשלה את הכלים להציל אותם. אני מאמין שלאף גורם ממשלתי אין אינטרס אמיתי בכך שייפול בנק גדול

רציתי לשמוע מה דעת הפורום על הסיכוי לחדלות פרעון של בנק גדול בישראל. מאוד בנפנופי ידיים אבל:

הבנקים חשופים, לא יודע כמה, לחברות נדל״ן. סקטור ממונף שתלוי מאוד בחוב. הריבית בשנים האחרונות הייתה אפסית ולכן חברות כאלה יכלו לגייס חוב בריביות נמוכות מאוד, ו״לגלגל״ חוב ישן עם חוב חדש, זול.

הריבית עולה במהירות. כשחברות כאלה יצטרכו לגלגל שוב חוב הן יתקשו לעשות את זה בריביות שהן יכולות לעמוד בהן.

משקי בית שלוו כסף למשכנתא עם חלק גדול בריבית משתנה יתחילו לספוג העלאות בהחזרים החודשיים. בנקים יתנו פחות משכנתאות כי הם יכולים להשקיע את הכסף באפיקים חסרי סיכון שעכשיו נותנים ריביות גבוהות יותר. בנוסף ההחזר החודשי יהיה כזה שמשקי בית יתקשו לעמוד בו אז בנקים לא ילוו. אז מחירי נדלן עשויים לרדת. זה לפני שלוקחים בחשבון מיתון במשק, פיטורים ואבדן של הרבה כסף אצל עובדים בחברות היי טק ישראליות שהונפקו ונחתכו 80% והעובדים שלהן קיבלו הרבה מהשכר במניות ויש להם עכשיו הרבה פחות כסף. אז חברות נדלן יפגעו מירידה במחירי הדיור ועליה במחיר החוב, ובנקים חשופים אליהן.

האם מישהו חושש מהסיכון שזה יוביל לחדלות פרעון של בנקים?

בנק לאומי מגייס מהציבור עכשיו פקדונות בריבית שנתית של 4.29%. גבוה מאוד. אני תוהה למה לגייס מהציבור בכזו ריבית. הרבה מעל בנקים אחרים בישראל. הם טוענים שזה כדי למשוך לקוחות חדשים לבנק. מקמ לשנה וחצי נסחר בתשואה של שלושה אחוז בערך. אז פרמיית הסיכון על פקדון בבנק לאומי היא מעל אחוז.

מה דעתכם? אני פחות מתעניין בסיפור של ביטוח פקדונות. אני יודע מה קרה במקרים קודמים.
אני מחזיק מניות של חלק מהבנקים בישראל (לאומי דיסקונט ומזרחי), אז מכיר את הדוחות שלהם.

אתה יכול לראות בדוחות של כל בנק את החשיפה שלהם למגזרים השונים,מבנה ההלוואות , גורמי הסיכון בחלק נפרד בדוח ,מוסר התשלומים בארץ(שהוא טוב מאד ביחס לעולם) ועוד …
אני לא יודע לאיזה חברות ספציפיות אתה מתייחס בקטע הממונף וכמה מתוך החוב שלהם מוחזק על ידי הבנקים ישירות ולא על ידי הציבור באגחים שונים וכו… אבל לבנקים יש כרית הון, יש להם תהליכים הדורשים מהם לרתק עוד הון (רזרבות) במקרה של חשד למשבר או לבעיות בגביית חובות , ערבויות וכו…
אם תעיף מבט בדוחות תוכל לראות כמה אתה מרגיש בנוח עבור כל בנק ביחס לנכסים שלו לעומת ההתחייבויות.

אחד העיסוקים של הבנקים הוא ניהול סיכונים ואני נוטה להאמין שהם די טובים בזה. גם אם באמת יהיה תרחיש של התקרבות לחדלת פירעון באחד הבנקים או בכמה מהם, יש לממשלה את הכלים להציל אותם. אני מאמין שלאף גורם ממשלתי אין אינטרס אמיתי בכך שייפול בנק גדול
נפילה של בנק גדול או משבר בנקאי הוא אחד מהמשברים הכלכליים הקשים . הכל קשור לצנרת הפיננסית.
אנחנו לא קרובים לכך היום(לפחות כך נראה).. ונראה שיהיה צריך משהו משמעותי יותר ממיתון קל/בינוני להביא לסיכון של פשיטת רגל/קריסת בנק.

למישהו יש מושג כמה מתוך המשכנתאות היום בארץ צמודות לריבית בנק ישראל? ומה תהיה ההשפעה של העליה עד היום ומהיום על יכולת ההחזר של משקי הבית? אפשר לראות איפשהו את שיעור הפיגור בהחזרי משכנתא בישראל על פני זמן?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה חדלות פרעון של בורסת קריפטו שוק ההון 8
קפה שחור תספורת לאג"ח ו\או חדלות פרעון שוק ההון 26
A בנקים זרים וסיכון חדלות פירעון שוק ההון 8
ב פרעון הלוואה שפיצר צרכנות פיננסית 7
T השלכות של פרעון משכנתה מוקדם נדל"ן 4
U פרעון מוקדם של משכנתא צרכנות פיננסית 24
U פרעון חלקי של משכנתא ע"ח קרן השתלמות נדל"ן 0
עצמאי שמח פרעון חלקי /מלא או מחזור משכנתא נדל"ן 12
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
Y פרעון חלקי של משכנתא למול השקעה במדדים ודיון תאורטי בנושא שוק ההון 9
רבי עקיבא האם לוח שפיצר הופך פרעון מוקדם ללא כדאי בשלבים מאוחרים? נדל"ן 18
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
S פרעון הלוואה ללא ריבית והאם זה בכלל משתלם ? צרכנות פיננסית 3
I פרעון חלק מהמשכנתא או השקעה בשוק ההון נדל"ן 22
C חישוב קיצור חודשים במשכנתא עבור פרעון חלקי נדל"ן 0
A פרעון מוקדם למשכנתא - כל הטריקים לחסוך כסף צרכנות פיננסית 62
P פרעון מוקדם למשכנתא - הוגנות בייעוץ הבנק צרכנות פיננסית 5
oferM כיצד לחשב משכנתא הכוללת פרעון מוקדם ? נדל"ן 0
H פרעון מוקדם למשכנתא או השקעת הסכום? שוק ההון 5
M גרירה, מחזור או פרעון המשכנתא נדל"ן 3
מ פרעון מוקדם של מסלולי משכנתא צרכנות פיננסית 1
M פרעון במסלול קל"צ מיד לאחר לקיחת המשכנתא נדל"ן 11
F סילוק הלוואה ע"י פרעון של קרן השתלמות שוק ההון 15
c881 עמלת היוון/ פרעון מוקדם צרכנות פיננסית 17
Oracle קרן מחקה אג"ח - שאלה על אירועי ריבית/פרעון שוק ההון 12
ס בחירה בין חלופות - פרעון הלוואה או השקעה צרכנות פיננסית 28
A הלוואה מקרן השתלמות - בלון חלקי או פרעון שוטף? צרכנות פיננסית 3
R בדיקה של בית להריסה נדל"ן 0
NeonDrift האם יש כלל אצבע בנושא של דמי ניהול של קרן סל? שוק ההון 2
ס התיק של סולידי אופנסיבי שוק ההון 11
T איך מדווחים רווח/הפסד של מט״ח בטופס מס השנתי (1301) ? מיסים 2
ס שאלה של טרום התחלה שוק ההון 28
A יש הגיון כלשהו בשילוב גישה של השקעה במדדים ובגישה של מניות דיבידנד? שוק ההון 2
A שמעתי שיש בעיות בקופות הגמל של סלייס שוק ההון 2
ס איך לבצע מימוש מהיר של דירה במחיר השוק? נדל"ן 5
Homer רגע של עברית אוף טופיק 61
E מח"מ וריבית ממוצעת של קרן מחקה אג"ח שוק ההון 2
ריש-לקיש הגדלת אחוז הניכוי של החלק שלי בקרן ההשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
H חלקן של חברות בעליית המחירים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
F ה s&p 500 ובעיית החוב של ארהב שוק ההון 2
ב מכירת דירה קיימת וקנייה של אחרת - איך אני מצמצם מיסים? נדל"ן 1
S אודה להמלצה על אתר אחד שמאפשר השוואת גרפים/תשואות גם של ETF אמריקאיות וגם של ETF איריות שוק ההון 5
מ מה השווי של הדירה? נדל"ן 7
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 21
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה