• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתמודד עם חרדת טיסות - אשמח לטיפים מועילים

Tsachi01

משתמש בכיר
דירוג
1,441
אני יודע שיש שפע של כלים וטיפים בגוגל, אבל זה לא אותו דבר .
א. אני מעריך את הדעות של החברים פה והאינטליגנציה הכללית הגבוהה כאן, וב׳, כאן זה מרגיש יותר אישי ואינטימי מעצות כלליות במרחבי הרשת.

יש כאן עוד מישהו שמתמודד עם זה?

אני טס בקרוב טיסה ארוכה לארה״ב לבקר חברים ואשמח לטיפים איך לעבור את זה. מי שלא מכיר מה מרגישים בזמן חרדה על המטוס שיחפש בגוגל התקף פאניקה ותסמיניו.
הרופא רשם לי עכשיו כדורי הרגעה נקודתיים רק לטיסה. הוא אמר לי: ״ צחי, אפילו מצידי אל תיטול אותם, אלא מספיק לי שרק תיקח אותם איתך בתיק, עצם הידיעה שיש לך את זה בשלוף ייתן לך אפקט מרגיע טוב״ .
אבל האם באמת אקח אותם? לא. מעולם לא נגעתי ולא מתכוון לגעת בכדורים מסוג זה. אני מאמין גדול בחלופות טבעיות לכל דבר כמו גם ביכולת של הגוף עצמו להתמודד.
כן אקח את עצתו ואשים בתיק just in case

חשבתי על כוס יין אולי .. לשתות בדיוטי לפני הטיסה ואולי עוד אחת במהלכה בשביל האפקט המרדים שלו, או פשוט לתת להתקף הפאניקה לחלוף מעצמו, אם וכאשר יגיע, כי התקף פאניקה על המטוס בסופו של דבר לא נמשך יותר מדי.. לרב הוא לא יותר מ20 דקות , שבד״כ אצל מרבית האנשים נרגע אחרי 10 דקות מהרגע שהתחיל. למיטב הבנתי זה מנגנון אבולציוני שנועד לתת לנו מספיק זמן כדי שנצליח לברוח מהצ׳יטה, לא יותר מכך. האנדרנלין שמעורר אותו לא נמשך לעד.
אבל החרדה עצמה והסטרס עלולים להימשך ברמה זו או אחרת לאורך כל הטיסה לקליפורניה. לכן אשמח לטיפים מכאלו כאן שמתמודדים עם זה. לפי הסטטיסטיקה חרדת טיסות זה מאוד נפוץ באוכ׳ הכללית, ואפילו קראתי באיזה מקום שאחד מכל 4 אנשים שעולים על מטוס סובלים מחרדת טיסות ברמה כזו או אחרת. . אז אני מניח שיש כאן עוד כמה כמוני.

שתבינו איזה רעל עובר לי בראש לפני הטיסה - הראש שלי במחשבות לא רציונליות על התרסקות ואני רואה סרטים בראש על איך אני מחזיק בכיסא חזק בזמן שהמטוס צולל או איך יונית לוי מודיעה בחדשות על כך שהמטוס שלי התרסק וההורים שלי המומים ובוכים מול הטלויזיה וכו׳. לא בריא בכלל. למרות שאני בוגר קורס סטטיסטיקה ויודע כמה זה לא ריאלי, הרגש פשוט נאבק עם הרציונליות.

עד לפני כמה שנים בכלל לא סבלתי מחרדת טיסות, טסתי עשרות פעמים בחיי, וגם הייתי טס ללא שום בעיה גם במטוסים קטנים.
החרדה מלטוס למעשה התפתחה בשלב מאוחר בעקבות הסדרה ״תעופה החקירה״ ו״שניות מאסון״ למי שמכיר. הסדרה הזו משכה אותי ולא הצלחתי לעצור עצמי מלרצות עוד פרקים. לצערי הרב. וזה אירוני כי הסדרה הזו דווקא מראה כמה לקחים הופקו וכמה בטיחות השתנתה לטובה אחרי כל אסון כזה שהתרחש וכמה כל העסק הזה בטוח, אבל ... מה נעשה.. it is what it is
פרקים בעיקר ששרטו אותי מפחד זה הפרק על twa 800 , טיסת אל על באמסטרדם, והפרק על germenwings 9525.
אני חושב שיותר האילוסטרציה בפרקים זה מה ששרט אותי.. כמו זו שהייתה בtwa800
בזמנו שצפיתי בסדרה אפילו נהגתי לעיתים לחפש אחר כך בגוגל ולשמוע את ההקלטות cvr של הטייסים בשניות האחרונות. פשוט מטומטם אין מה להגיד..

עצתי היא למי שלא סובל מחרדת טיסות - אל תתקרבו לסדרות האלה, אל תגידו ״ : לי זה לא יקרה אין לי שום בעיה עם טיסות״. גם אני הייתי שם.
אתם פשוט לא יודעים איך תגיבו מהצפייה בתכנים האלה. והם מאוד מושכים ומסקרנים וקשה לא לצפות אם תיתקלו באחד הפרקים פתאום בנשיונל גאוגרפיק.
ואני מזהיר אתכם - זה לא קורה מיד. אתם תראו עוד פרק ועוד פרק ולא תרגישו בעיה. מתי שתבינו שזה השפיע עליכם כבר יהייה מאוחר מדיי.

נערך לאחרונה ב:
אני נאלץ להסכים עם הרופא... לוריוון או שניים יעשו את העבודה. אבל בעיקרון אלכוהול נותן אפקט מאוד דומה אז יש הרבה היגיון ברעיון שלך.
פרט לזה זכור לי שהייתה בעבר איזו סדנה בתל השומר להתמודדות עם חרדת טיסות, לא יודע אם עוד רלוונטי, יש לינק...
טיסה נעימה :)

אולי תנסה כדור אחד יום לפני הטיסה. השילוב של טיסה מלחיצה +כדור לא מוכר מלחיץ עוד יותר וכך תוכל להכיר את הכדור ולראות שהוא בסדר בשבילך עוד לפני.

אני נאלץ להסכים עם הרופא... לוריוון או שניים יעשו את העבודה. אבל בעיקרון אלכוהול נותן אפקט מאוד דומה אז יש הרבה היגיון ברעיון שלך.
פרט לזה זכור לי שהייתה בעבר איזו סדנה בתל השומר להתמודדות עם חרדת טיסות, לא יודע אם עוד רלוונטי, יש לינק...
טיסה נעימה :)
אולי תנסה כדור אחד יום לפני הטיסה. השילוב של טיסה מלחיצה +כדור לא מוכר מלחיץ עוד יותר וכך תוכל להכיר את הכדור ולראות שהוא בסדר בשבילך עוד לפני.

תודה לכם.
הכדור שהוא רשם לי זה אלפרליד 0.25
פתחתי את העלון והוא פשוט מאוד ארוך ומפחיד.. בין היתר כתוב שם תופעות לוואי אפשריות הם קומה ומוות חח, בחיי. אז לא עושה כל כך חשק . כן כן אני יודע שהם חייבים לרשום בשביל הכסתח, אבל בכל זאת, לא נעים לקרוא את זה.
גם זכור לי לפני כמה שבועות הייתה ידיעה בחדשות על ישראלי שלקח שתי כדורי הרגעה בטיסה וגמר במיון במצב לא טוב.
כן אני סומך על הרופא משפחה שלי. מאוד סומך. אבל, אני פשוט פחות בקטע של כדורים מסוג זה. מעולם לא לקחתי ואין לי כוונה להתחיל עכשיו.

כן חשבתי לבקש מאבא כמה כדורי בטא בלוקר שהוא נוטל ללחץ דם, בשביל האפקט של הורדת הדופק.
וזה גם יותר בשביל האפקט הפסיכולגי המרגיע בידיעה שהם פשוט איתי בתיק בשלוף, לא בשביל ליטול.

גם לי יש - אולי לא ברמה שלך - אבל יש ---
עבורי מה שהכי עוזר להתמודד היא פשוט המציאות היבשה: הסיכוי לתאונה קטלנית בטיסה מסחרית במטוס נוסעים רגיל היא משהו בסגנון של 1 ל-29 מליון. זה פחות מהסיכוי שלך לזכות בלוטו בישראל.

היות ולמרות שטכנית "אפשרי" שתזכה בלוטו (מדי פעם הרי אנשים זוכים) - פרקטית זה לא יקרה, כך אותו דבר גם לגבי טיסה טיסה מסחרית.

יש סיכוי הרבה יותר גדול שחו"ח תפגע בתאונת דרכים כהולך רגל וכו'.

עוד דבר שלדעתי חשוב לא פחות הוא - ברמה האסטרטגית יותר - להגיע להשלמה מסויימת עם המוות. כי הרבה מאוד חרדות (לא כולן כמובן, אבל הרבה) - השורש שלהן הוא הפחד הבסיסי מהמוות. ועד שלא תגיע להשלמה עם היותך בן תמותה - תמיד הפחד הזה ישלוט בך בצורה כזו או אחרת.
וגם כאן יש לי טיפ לא רע שעזר גם לי:
המעבר בין החיים ובין המוות הוא כמובן החלק ה-"לא נעים", אבל המוות עצמו הוא חסר משמעות, הוא שקול ל-"חוויה" שהייתה לך לפני לידתך -- כלומר, שום חוויה.
הייתה לי "טעימה" מזה לפני כמה זמן כשאיבדתי הכרה (פעם אחת כתוצאה מעילפון לא רצוני ופעם אחת כחלק מהרדמה כללית בהליך רפואי).
ברגע שאתה "טועם" מהכלום אתה מבין שהמוות עצמו הוא כנראה לא מאוד שונה.

חוץ מזה אני ממליץ לך על טיפול נפשי.
אני הייתי אצל פסיכולוג (לטיפול הן בחרדות והן בדכאון) וזה סייע לי מאוד.

נערך לאחרונה ב:
גם לי יש - אולי לא ברמה שלך - אבל יש ---
עבורי מה שהכי עוזר להתמודד היא פשוט המציאות היבשה: הסיכוי לתאונה קטלנית בטיסה מסחרית במטוס נוסעים רגיל היא משהו בסגנון של 1 ל-29 מליון. זה פחות מהסיכוי שלך לזכות בלוטו בישראל.

היות ולמרות שטכנית "אפשרי" שתזכה בלוטו (מדי פעם הרי אנשים זוכים) - פרקטית זה לא יקרה, כך אותו דבר גם לגבי טיסה טיסה מסחרית.

יש סיכוי הרבה יותר גדול שחו"ח תפגע בתאונת דרכים כהולך רגל וכו'.

תודה על התגובה.
אכן הסטטיסטיקה מאוד לטובתי, אבל מצד שני החלק החרד והלא רציונלי שבי
לא יכול שלא לחשוב שגם כל אלו שמתו בהתרסקות בוודאי אמרו לעצמם ברגעים האחרונים בזמן בהמטוס צלל לקרקע : ״ אבל הסטטיסטיקה.. הסטטיסיטיקה! ״ :)

לא יכול שלא לחשוב שגם כל אלו שמתו בהתרסקות בוודאי אמרו לעצמם ברגעים האחרונים בזמן בהמטוס צלל לקרקע : ״ אבל הסטטיסטיקה.. הסטטיסיטיקה! ״ :)

לשם כך ערכתי והוספתי את החלק השני בהודעתי.

לשם כך ערכתי הוספתי את החלק השני בהודעתי.

גם כהולך רגל יש לי שליטה מסוימת על אם אצטרף לסטטיסטיקה העגומה בכך ש: אתסכל ימינה, שמאלה, אבחר איפה לחצות, מתי לחצות וכו׳.
כנוסע במטוס אני לחלוטין בחסדיי הטייס, המכונאים והצינור מתכת המעופף.

גם כהולך רגל יש לי שליטה מסוימת על אם אצטרף לסטטיסטיקה העגומה בכך ש: אתסכל ימינה, שמאלה, אבחר איפה לחצות, מתי לחצות וכו׳.
כנוסע במטוס אני לחלוטין בחסדיי הטייס, המכונאים והצינור מתכת המעופף.

זו אשליה.
בפועל אין לך באמת שליטה.
אתה יכול שלא לנהוג באופן רשלני כמובן (כלומר שלא להגדיל מיוזמתך את הסיכוי לפגיעה) אבל בסופו של דבר,
לפעמים רכב מאבד שליטה ופוגע בך בעודך מסתכל ימינה ושמאלה במעבר חציה.
לפעמים נופל עליך פסנתר ברחוב.
לפעמים אתה פתאום חוטף סרטן לבלב באמצע החיים.

לכן אמרתי - אתה צריך להגיע להשלמה עמוקה יותר עם היותך בן תמותה,
זה יהפוך את התמודדות שלך עם אתגרים נקודתיים (כמו טיסה) לניתנים יותר לעיכול.

אגב מתחבר מאוד למה שרשמת על הרדמה כללית. הייתי גם בניתוח בעבר, שכלל הרדמה מלאה.
לא חלמתי ולא הייתה שום מודעות לכלום. כל כך שונה מאיך שמרגישים בזמן שינה רגילה.

1. תיזהר מלערבב את הכדור הזה עם אלכוהול זה השפעה פי כמה יותר חזקה.

2. אלכוהול הוא רע להתקפי חרדה. יש תופעה של rebound, וגם הוא עלול להחמיר אותם.

3. בגדול בנזו למינהם אלה תרופות מאוד בטוחות ויעילות (למרות האלון המפחיד). הסכנה העיקרית היא בשימוש לאורך זמן.

4. התמודדות טבעית היא דרך מעולה להתמודד עם מצבים של חרדה (תלוי בחרד כמובן), אבל זה דורש זמן ומשמעת מסויימת. כדאי לפנות לפסיכולוג שמתעסק ב CBT .

5. Exposure therapy . מההכרות שלי, זאת צורת ההתמודדות מצויינת ויעילה. תטוס על טרקטורון מעופף, אולטרה- לייט, מטוס קל, וכו'. אפילו תשקול לעשות קורס. אתה תראה שזה הרבה הרבה פחות מפחיד מטיסה מסחרית, ושהפחד נעלם בהדרגה.

אני מאמין גדול בחלופות טבעיות לכל דבר כמו גם ביכולת של הגוף עצמו להתמודד.
אם חווית התקף פניקה אתה בטח מבין שהגוף יכול להתמודד עם מצבי הישרדות קיצוניים ולפעמים זה מפריע לו לשייט בשמיים בתוך מכונה מאלומיניום. חוץ מזה, יש תיאוריה של kindling לפיה כל התקף שלא מטופל משפיע על מערכת העצבים לרעה ומחליש אותה (בהפשטה גסה).
לא ממליץ, מייעץ וכו'.

נערך לאחרונה ב:
חשבתי לבקש מאבא כמה כדורי בטא בלוקר שהוא נוטל ללחץ דם
לא מומלץ לקחת תרופות שנרשמו לאחרים. כל אדם הוא משהו אחר.
לא רופאה, זה נכתב מתוך ידע כללי, ממולץ כמובן להתייעץ עם רופא

מה מטרת הטיסות? אם זו עבודה, או במקרה הקונקרטי פגישה מסוימת עם חברים ביעד רחוק, אין לי משהו חכם לומר.

אם המטרה היא נופש, אז אני ממליץ להחשף לעולם השייט. אני סקיפר מזה כשנה, חלק מההכנות לפרישה, ורוצה לומר שנגלה בפני עולם שלם של חופשות מופלאות ואפשרויות טיול שונות מכל מה שהיכרתי עד עכשיו. והמחירים לא בשמיים: שכירת יאכטה שמתאימה ל-6 אנשים בשיא העונה עולה כ-600 אירו ליום.

השאלה היא כמה זה מטריד ומפחיד אותך וכמה אתה מוכן להשקיע בכך.
בוודאי אל תיקח כדורים של מישהו אחר.
טיפול פסיכולוגי בעניין יהיה אפקטיבי מאוד ונדמה לי אפילו שיש טייס לשעבר שעוסק בטיפול.
אם זה מפחיד אותך, כדאי להעזר באנשי מקצוע.

מציע לך לסות מיינדפולנס- אפליקציות כמו headspace או ten percent happier. לי עזר מאוד (לא חרדה מטיסות, אבל חרדה מדברים אחרים). בגדול מה שתעשה שם זה לחשוב על הדברים שגורמים לך חרדה, כדי להרגיש את החרדה, ואז במקום לנסות לגרום לה ללכת- להתמקד בה, להתחבר אליה ולהתרגל אליה. הגוף מתרגל שהחרדה היא לא סוף העולם ואפשר להתנהל במקביל לה, וככה גם העוצמה פוחתת עם הזמן. שים לב שזה לא תרופת פלא לטיסה הספציפית הזו, אלא אימון יום יומי שאתה צריך לעשות למעשה כל החיים. מצד שני זה פתרון הרבה יותר "אנטי שביר" ו"סולידי" מתרופה.

טיפול זה דבר שעולה כסף ולפעמים גם הרבה כסף, לכן לדעתי "כל עוד שזה לא מפריע לך ביום יום" תחשוב על זה בצורה רציונלית האם הסבל שאתה תסבול שווה את הכסף שאתה הולך לשלם, אם שווה תעשה את זה ואם לא אז לא.

כתבו לך קודם משהו נכון שלדעתי חשוב לנסות להפנים את זה, כולנו בסוף בני תמותה ושאתה מפחד מדבר מסוים כמעט תמיד אם הדבר הזה קורה במציאות המצב משתנה וממילא כבר לא מפחיד כמו שהפחיד במצב הקודם, (יש מקרים שעדיין מפחיד אבל כמעט תמיד כבר לא מפחדים כמו בהתחלה) פחד זה דבר בסיסי ויש בו גם הרבה אמת, אבל ההבדל בין אדם שמפחד למות לאדם שלא מפחד, זה לא שאחד מהם הגיע למסקנה יותר מחכימה מהשני, כי במסקנות שניהם מסכימים וגם אם אני יגיד לך שכל החיים זה מסוכן, זה לא תשובה על השאלה האם זה מפחיד או לא, כי זה עדיין לא אומר שהפחד שלי לא נכון, זה רק אומר שיש עוד דברים שצריך לפחד מהם... אבל זה כן אומר שזה החיים וזה הנקודה החשובה, שצריך להבין שזה מה יש... וההבדל בין המפחד ללא מפחד, זה ההשלמה עם המציאות, וברגע שמשלימים עם המציאות הנפש שלנו פתאום לא מפחדת.

עוד דבר שלדעתי חשוב לא פחות הוא - ברמה האסטרטגית יותר - להגיע להשלמה מסויימת עם המוות. כי הרבה מאוד חרדות (לא כולן כמובן, אבל הרבה) - השורש שלהן הוא הפחד הבסיסי מהמוות. ועד שלא תגיע להשלמה עם היותך בן תמותה - תמיד הפחד הזה ישלוט בך בצורה כזו או אחרת.
אם היית לידי עכשיו, הייתי נותנת לך חיבוק גדול על המשפט הזה :)
עבורי מה שהכי עוזר להתמודד היא פשוט המציאות היבשה
זה גם מה שאני אמרתי לכל מי שציקצק על כך שאני מגדלת ילדים באזור לחימה (גבול לבנון בשנות ה-90). סטטיסטית - הייתי אמורה לפחד פחות מאשר לעלות איתם על רכב.
אני טס בקרוב טיסה ארוכה לארה״ב
לפני עשרות שנים הייתי צריכה ללוות חברה טובה שהיתה חייבת לטוס לניו-יורק לבד (לחזור לביתה ולבעלה). לילה שלם ביליתי איתה ברחובות ת"א כדי שהיא תגיע עייפה כל-כך לשדה"ת, שתירדם מיד לאחר הטיסה. כיום יש אפשרויות קונקשן שחותכות לך את הטיסה לשניים-שלושה חלקים, אולי כדאי לך להשתמש בזה לפעמים הבאות.
בקצרה: שתי בחירות טבעיות להפחית את החרדה - להגיע עייף לטיסה וליצור הפסקות יזומות.
מי שלא מכיר מה מרגישים בזמן חרדה על המטוס שיחפש בגוגל התקף פאניקה ותסמיניו.
לי אין התקף חרדה מהסוג שתיארת, אבל מאז הקורונה יש לי התקף גועל מהמחשבה להיות סגורה במשך שעות בחלל אחד עם אנשים זרים רבים. זה כנראה קשור לכך שאני גם ככה קלסטרופובית במשך רוב חיי, אבל למדתי להתגבר על זה במידה מסויימת (לא מושלמת).
בכל אופן, לדעתי יש כאן לא רק מרכיב של חרדה מהמוות אלא גם צורך גדול בשליטה על המצב. כשהמושכות נתונות לידי מישהו אחר זה עלול להפחיד מדי אנשים בעלי צורך גדול בשליטה. העבודה האישית היא להניח לעצמנו להרפות ולזרום...

@Tsachi01 פחד מטיסות זו תופעה מוכרת ונפוצה ביותר, שאפשר להתמודד איתה ולהעלים אותה לחלוטין.

טסתי המון בחיי, גם במסגרת העבודה וגם במילואים. במשך שנים לא הרגשתי שום פחד מטיסה, עד שחוויתי טיסה אחת במילואים מלאת חיתחותים במטוס קטן של 6 איש בחורף סוער - ממש לונה פארק באוויר (רק לא בקטע טוב ;)). זוכר שהטיסה הזאת הפחידה אותי מאוד ושלקח לי הרבה זמן להתאושש ממנה גם אחרי שנחתנו. זמן קצר לאחר מכן טסתי לארה"ב מהעבודה וחוויתי לאחר ההמראה מה שבדיעבד התברר כ"התקף חרדה". כמובן שזה נבע מהחוויה שחוויתי בטיסה המאוד לא נעימה במילואים, למרות שהטיסה לארה"ב הייתה מן הסתם הרבה יותר רגועה. הפחד הזה התעורר בעוד כמה טיסות ארוכות, עד שהבנתי שאני חייב למצוא דרכים לרסן אותו וזה מה שגיליתי בתהליך שעברתי עם עצמי בזמנו:

1. שמיעת מוזיקה לאורך הטיסה עם אוזניות טובות, מסננות רעש, שמכסות את כל האוזן עזרה לי מאוד. יש אנשים שרעש המנועים המשתנה או רעש המדפים שזזים מפחיד אותם, לכן אוזניות יכולות לעזור מאוד בקטע הזה.
2. הסחת דעת בזמן הטיסה. נסה להתעסק במשהו כל זמן שאתה לא ישן בטיסה: לקרוא, לראות סרט, לעבוד אם זה רלוונטי.
3. אני לא חובב כדורי שינה/הרגעה, אבל זה בהחלט יכול לעזור. מומלץ מאוד לנסות את הכדור שקיבלת קודם בבית כדי להבין את האפקט שלו עליך ואז לצרוך בהתאם.
4. שתף את הפחד שלך עם מישהו בטיסה עצמה (לפני ההמראה). אני יודע שזה נשמע מוזר, אבל העובדה שאתה יודע שיש עוד מישהו בטיסה שיודע שאתה פוחד מהטיסה ושאתה לא לבד בזה יעזור לך מאוד. זה יכול להיות מישהו מאנשי הצוות, או אפילו מישהו שיושב לידך.
5. תפסיק לצפות בסדרות שציינת. כמו שהבנת כבר, הן עלולות להשריש אצלנו פחד מטיסה גם אם לא מרגישים את זה בזמן הצפייה עצמה. בתור חובב תעופה מושבע גם אני נגמלתי לחלוטין מהסדרות האלה בתקופה ההיא.
6. חשוב לתרגל את המוח בחשיבה חיובית לגבי טיסות ולצבור כמה שיותר טיסות רגועות, כדי שיחזור להבין שמדובר באמצעי התחבורה הכי בטיחותי בעולם. אתה יכול לעשות את זה דרך מדיטציה, טיפול אישי, או כל דבר אחר שיעזור לך "לתכנת" מחדש את החלק הזה במוח.

הכרתי גם מישהי שסבלה מאוד מפחד טיסה ברמה קיצונית ביותר. היא הצטרפה לסדנא של טיסה ללא פחד, שמועברת ע"י טייס מטוס נוסעים ועזרה לה מאוד להתגבר על הבעיה בזמנו. לפעמים פחד מטיסה נובע מחוסר שליטה שלנו במה שקורה לאורך הטיסה (רלוונטי במיוחד לאנשים שאוהבים להיות בשליטה). לשמוע מקברניט של מטוס נוסעים בסדנא כזאת עד כמה הטיסה בטוחה, למרות שאנחנו לא שולטים בשום דבר שקשור אליה, יכול לעזור מאוד בהרגעת הפחד.

בהצלחה!

נערך לאחרונה ב:
ממליץ בחום על הספר להפחיד את הפחד של ניר עישר.
הרעיון בגדול זה שחשיפה ממושכת לחרדה גורמת להפחתת החרדה. צריך לרצות להיחשף לחרדה, רצוי במלוא העוצמה, לא לנסות להרגיע את המטופל. אסור להכריח את האדם החרד להיחשף לחרדה בכוח אם הוא לא מעוניין, הרצון להתמודד עם החרדה צריך לבוא ממנו.

אולי זה לא יעזור לטיסה הקרובה אבל לי זה עזר מאוד לחרדות באופן כללי ולחרדת טיסה באופן ספציפי שהתפתחה גם כתוצאאה מצפייה ממושכת ב"תעופה בחקירה". אני יכול לומר שבטיסה הראשונה שלי מאז הצפייה לא הגעתי למצב של התקף חרדה, אבל הרגשתי מאוד מאוד לא בנוח. בטיסה חזור כבר הרגשתי הרבה יותר טוב, ובטיסות אחר כך תחושת האי נוחות נעלמה קליל.

נושאים דומים

Back
למעלה