• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בירור מחירי נכסים שנמכרו -- לצורך הצעה ומו״מ

auto_trader

משתמש רגיל
דירוג
53
לאחרונה כחלק מהתהליך ה״נעים״ של חיפוש בתים, התעורר הצורך לבדוק את רמת המחירים באיזור, ובפרט לפני הגשת הצעה. כמובן שיש את אתר רשות המסים ואת אתר הנדל״ן הממשלתי, אבל נראה שהם מתעדכנים באיחור ניכר, של רבעון לפחות. זה אמור להיות קצב מספק, אך למעשה בגלל הטירוף שקיים כבר כשנה באזורי הביקוש, קשה מאוד להבין אם המחיר שהמוכרים מתעקשים עליו הוא ריאלי או לא (כלומר, ברור שהוא לא ריאלי מול נכס שנמכר לפני 3-4 חודשים, אך קשה לדעת האם ריאלי מול נכס שנמכר לפני כמה שבועות פשוט כי המידע אינו זמין).
מה עושים בכזו סיטואציה ועם מי אפשר לבדוק מחיר ריאלי? זה ברור שהמתווכים אינם הוגנים ואינם לצד הקונה, כך שאינם רלבנטיים. כך לדוגמא הצעתי הצעה לנכס לא מזמן, שתומחר ב-20-25% יותר מנכס שנמכר רק בסוף אוקטובר האחרון, קל וחומר יותר מנכסים שנמכרו מוקדם יותר ב-2021. ההצעה סורבה והמוכר סירב להתגמש אפילו בשקל אחד ממחיר המכירה שנקב בו, למרות עבודת ריכוך משמעותית של המתווכת. חשוב לציין שלא היו מתחרים על הנכס וזו הייתה ההצעה הראשונה והיחידה שהמוכרים קיבלו. מה עושים בכזו סיטואציה? לא היה אכפת לי לשלם את המחיר אם הייתי מקבל אינדיקציה שהוא סביר וזה לא שוד לאור היום (כפי שזה מרגיש כרגע).

אך למעשה בגלל הטירוף שקיים כבר כשנה באזורי הביקוש, קשה מאוד להבין אם המחיר שהמוכרים מתעקשים עליו הוא ריאלי או לא
אז למה לך לקנות דווקא בזמנים של שוק בטירוף?
ואם אתה לא יכול להתאפק, תשלם ברצון את המחיר של חוסר יכולת להבין מה המחיר הנכון.

אז למה לך לקנות דווקא בזמנים של שוק בטירוף?
ואם אתה לא יכול להתאפק, תשלם ברצון את המחיר של חוסר יכולת להבין מה המחיר הנכון.
גרים כבר שנים בשכירות באותה דירה עם בעלים מדהימים, אבל המשפחה גדולה מדיי עבור הדירה, וגם חשבון הבנק גדל במידה כזו שזה לא הגיוני לספוג את חוסר הוודאות של שכירות עם ילדים קטנים ותלות בקהילה ובמסגרות חינוך. אם הייתי יודע שיש סבירות גבוהה שהטירוף בשוק יירגע, הייתי חורק שיניים עוד קצת זמן ולא הייתי נלחץ לקנות. העניין זה שאף אחד לא יודע, ומי אמר שלא תהיה עלייה נוספת של 15-20% ב-2022 במחיר באיזורים בהם רלבנטי לי לקנות? במקרה כזה אני יכול לצאת קרח מכאן ומכאן -- גם להמתין שנה+ בדירה שקטנה עליי, וגם לשלם מחיר יקר משמעותית בעוד שנה.

אני מוצא באתר של רשות המיסים גם עסקאות שבוצעו ב 24.2.

אני מוצא באתר של רשות המיסים גם עסקאות שבוצעו ב 24.2.
בהחלט ייתכן שזו עיסקה שדווח עליה מוקדם. בכמה אזורים שאני מחפש, אני יודע בוודאות על עיסקות מינואר שטרם דווחו (למיטב זכרונית יש משהו כמו 60 או 90 יום מהעסקה לחובת דיווח לרשות המסים, ומן הסתם כנראה גם עובר זמן עד שמעדכנים שם).

שים תרמיל על גב, נעלי ספורט ותשוטט בשכונות שמתאימות לך ותחפש שלטים 'למכירה'
יש כמובן שלטים של מתווכים אבל תנפנף אותם לאחר שיחה טלפונית.
זה מה שאני עשיתי ורכשתי לעצמי נכס למגורים במחיר הוגן.

בהחלט ייתכן שזו עיסקה שדווח עליה מוקדם. בכמה אזורים שאני מחפש, אני יודע בוודאות על עיסקות מינואר שטרם דווחו (למיטב זכרונית יש משהו כמו 60 או 90 יום מהעסקה לחובת דיווח לרשות המסים, ומן הסתם כנראה גם עובר זמן עד שמעדכנים שם).
רוב העסקאות מדווחות תוך ימים בודדים. אין לעורכי הדין סיבה להתעכב עם זה חודשיים, במיוחד שזה גם מעכב את היכולת של הקונה להשלים את לקיחת המשכנתא.
אם אתה יודע על עסקאות ספציפיות שבוצעו בינואר, תנסה ליצור קשר עם המוכרים.

שים תרמיל על גב, נעלי ספורט ותשוטט בשכונות שמתאימות לך ותחפש שלטים 'למכירה'
יש כמובן שלטים של מתווכים אבל תנפנף אותם לאחר שיחה טלפונית.
זה מה שאני עשיתי ורכשתי לעצמי נכס למגורים במחיר הוגן.
הלוואי וזה היה רלבנטי באיזורים בהם אני מחפש... אין שלטים למכירה או אפילו אנשים פרטיים שאפשר לדבר איתם, הכל עובר אך ורק דרך תיווך.

אין שלטים למכירה או אפילו אנשים פרטיים שאפשר לדבר איתם, הכל עובר אך ורק דרך תיווך
אני יודע שכמו הישראלי המצוי אתה "לא רוצה לצאת פראייר".

אבל אם המתווך ימצא לך דירה שמתאימה לצרכים ולתקציב, לא שווה לשלם עוד 2% ?

מניסיון, האלטרנטיבה שלך היא לחפש עוד חודשים בלי למצוא כלום.

אני יודע שכמו הישראלי המצוי אתה "לא רוצה לצאת פראייר".

אבל אם המתווך ימצא לך דירה שמתאימה לצרכים ולתקציב, לא שווה לשלם עוד 2% ?

מניסיון, האלטרנטיבה שלך היא לחפש עוד חודשים בלי למצוא כלום.
כנראה שלא הסברתי את עצמי מספיק טוב… כל הנכסים שראיתי עד כה הם דרך תיווך, לא ממש הייתה לי ברירה. אין לי בעיה לשלם תיווך במצב שנוצר, הבעיה היא שכשאני בא לתת הצעה לא תמיד ברור מה המחיר הסביר, בזה המתווך לא ממש יעזור כי הוא מטעם המוכר ולא מטעמי.

בזה המתווך לא ממש יעזור כי הוא מטעם המוכר ולא מטעמי.
האינטרס של המתווך הוא שהעסקה תבוצע, לכן הוא ינסה לפשר ביניכם (ברוב המקרים).
אבל כן, עדיף שתכיר את רמת המחירים בשוק ליתר בטחון.

עדיף חובה שתכיר את רמת המחירים
למתווכים יש חוש ריח מעולה.
יודעים לזהות כשלים, כולל חוסר הבנה כלשהו מאוד הצדדים (כולל כמובן חוסר הכרת מחירים).

אם תלך לראות דירה בלי להכיר, יטרפו אותך בלי מלח.

ומה זה משנה מה המחיר ההוגן?
ומה זה בכלל מחיר הוגן?
יש קונה מרצון ומוכר מרצון
יכול להיות שבמערכת השיקולים שלי הדירה שווה לי את המחיר
ויכול להיות שלא
אין קשר לכמה נמכרה דירה אחרת שלא הבאת דוח שמאי שמשווה בינהם

השאלה היותר מהותית היא האם יש לך פחד מFOMO או מלא לצאת פרייאר
ומה המשמעות של הפער במחיר בין מה שהמוכר מבקש למה שאתה מוכן לשלם
גם משא ומתן צריך לדעת לנהל
מציע לך להגדיר תקציב לגשת למוכר ולנסות לקדם את העסקה
אם הוא רוצה למכור תצליח
אם הוא רק רוצה לבדוק את שווי השוק הוא לא ימכור

ומה זה משנה מה המחיר ההוגן?
ומה זה בכלל מחיר הוגן?
יש קונה מרצון ומוכר מרצון
יכול להיות שבמערכת השיקולים שלי הדירה שווה לי את המחיר
אמירה מאוד משונה. אדם רוצה לרכוש במחיר שוק ולא במחיר גבוה ממחיר שוק שלא לצורך. אם המחיר גבוה ממחיר השוק, סבירות גבוהה שיימצא מוכר אחר שימכור במחיר נמוך יותר נכס דומה.
למחיר הקניה יש גם השפעה על אישור הבנק למשכנתא בגובה הנדרש ולמחיר שהיא תעלה לקונה.

האם כשאתה קונה מוצר כלשהו בסופר אתה מתעלם מהעלות של מוצרים דומים או מהמחיר ברשתות אחרות?
האם כשאתה קונה מנייה אתה מתעלם ממחיר השוק ומוכן לשים לימיט גבוה בהרבה ממחיר השוק?

אמירה מאוד משונה. אדם רוצה לרכוש במחיר שוק ולא במחיר גבוה ממחיר שוק שלא לצורך.
השאלה מה יותר חשוב לך, לרכוש נכס שמתאים לך או לא לצאת פראייר.

סבירות גבוהה שיימצא מוכר אחר
אך לא וודאות.

האם כשאתה קונה מנייה אתה מתעלם ממחיר השוק ומוכן לשים לימיט גבוה בהרבה ממחיר השוק?
בדוגמה הזו: נניח שניתחת חברה בסחירות נמוכה והגעת למסקנה שהיא שווה 80. אבל מה לעשות, העסקה האחרונה שהתבצעה הייתה במחיר 60 ("= מחיר שוק") ועכשיו כל ההצעות הן רק 70 ומעלה ואין קונים. האם במקרה הזה אתה מחכה שהמחיר ירד?

אמירה מאוד משונה. אדם רוצה לרכוש במחיר שוק ולא במחיר גבוה ממחיר שוק שלא לצורך. אם המחיר גבוה ממחיר השוק, סבירות גבוהה שיימצא מוכר אחר שימכור במחיר נמוך יותר נכס דומה.
למחיר הקניה יש גם השפעה על אישור הבנק למשכנתא בגובה הנדרש ולמחיר שהיא תעלה לקונה.
ממש לא משונה אלא מנסיון חיים
בכל מקרה השמאי של הבנק יעריך את זה בפחות ממחיר העיסקה
גם זה מנסיון
עובדתית הוא לא מוצא משהו אחר ומתלבט בין שתי דירות
ולכן ההחלטה שלו היא אם הוא רוצה את הדירה הזו או לא

השאלה מה יותר חשוב לך, לרכוש נכס שמתאים לך או לא לצאת פראייר.
לרכוש נכס שמתאים לך לא אומר לשלם עליו כל מחיר.
אך לא וודאות.
נכון. אבל הקונה כבר ניסה להתגמש והציע הצעה שגבוהה ב25% מדירה דומה שנמכרה לפני 3 חודשים, והמוכר מנסה לגזור עליו עוד קופון. יותר סביר שהמוכר מנותק משווי הנכס ולא ימצא קונה.
בדוגמה הזו: נניח שניתחת חברה בסחירות נמוכה והגעת למסקנה שהיא שווה 80. אבל מה לעשות, העסקה האחרונה שהתבצעה הייתה במחיר 60 ("= מחיר שוק") ועכשיו כל ההצעות הן רק 70 ומעלה ואין קונים. האם במקרה הזה אתה מחכה שהמחיר ירד?
אבל זו בדיוק הנקודה - הוא מנסה להבין מהו המחיר ה"נכון" . הוא כבר הציע 25% יותר והמוכר סירב. יש הבדל בין לנסות להתמקח על 5% לבין עשרות אחוזים.

בכל מקרה השמאי של הבנק יעריך את זה בפחות ממחיר העיסקה
לא תמיד. אם הקנייה במחיר דומה לעסקאות אחרות, הוא יכול להעריך את זה במחיר הקניה. וגם יש הבדל בין 10% פחות ממחיר הקניה לבין 30% פחות.

לרכוש נכס שמתאים לך לא אומר לשלם עליו כל מחיר.

נכון. אבל הקונה כבר ניסה להתגמש והציע הצעה שגבוהה ב25% מדירה דומה שנמכרה לפני 3 חודשים, והמוכר מנסה לגזור עליו עוד קופון. יותר סביר שהמוכר מנותק משווי הנכס ולא ימצא קונה.

אבל זו בדיוק הנקודה - הוא מנסה להבין מהו המחיר ה"נכון" . הוא כבר הציע 25% יותר והמוכר סירב. יש הבדל בין לנסות להתמקח על 5% לבין עשרות אחוזים.
חשוב לי לתקן -- מחיר השיווק שננקב ע״י המוכר הוא גבוה ב-20-25% מדירה דומה שנמכרה לפני 3 חודשים. אני הצעתי הצעה שהיא נמוכה יותר ב-7.5% ממחיר השיווק, ונדחיתי על הסף, עם אמירה שלא יירדו בשקל ממחיר השיווק.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A בירור בעלות על קרקע בבעלות קק"ל נדל"ן 0
ו בירור הליך מעבר בין בתי השקעות ישראליים צרכנות פיננסית 4
A בירור האם מדובר בדירה אחת או שתיים נדל"ן 17
T האם לגיטימי לפנות למפ״ל לצורך בירור סיבת עיכוב של דו״ח שנתי? מיסים 0
tomchoook בירור ריבית על המשכנתא לצורך החזר מס נדל"ן 24
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
מ בירור בנושא התאוששות ממשבר - מניות למול מדדים שוק ההון 28
A מיסוי השקעות PFIC- בירור פוסטים מאיכות נמוכה 6
M בירור תשואות בקופות גמל שוק ההון 1
י בירור לגבי חברת investmart נדל"ן 2
נ בירור חוסן של בית השקעות צרכנות פיננסית 3
oz1987 בירור עמלת ניהול בחשבון חיסכון צרכנות פיננסית 23
amidar בירור לגבי חניה בבניין משותף. אוף טופיק 13
M האינפלציה השנתית ירדה ל-2.6%, מחירי הדירות חזרו לעלות פוסטים מאיכות נמוכה 47
R ת"א נדל"ן לעומת מחירי הדירות נדל"ן 5
בובין חוט-השני האם שינוי אופי אוכלוסיה יכול לתרום לירידת מחירי נד"לן? נדל"ן 29
R פיקוח ממשלתי על מחירי הדיור בעת רכישת דירה נדל"ן 43
I אתר שמשווה מחירי מחיה בין ערים בעולם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
S שאלה: מגמות מחירי דירות לפי מודעות נדל"ן 6
A מה יקרה אם מחירי הדירות יקרסו? שוק ההון 44
M מדוע מחירי הדירות לא משוקלל במדד המחירים לצרכן ? נדל"ן 77
ה מחירי דירות- רשות המיסים נדל"ן 1
מ איך רפורמת המשפט תשפיע על מחירי הנדל"ן בישראל? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 37
F מחירי הדיור - האם הם יירדו? אם כן מתי? נדל"ן 2
F אתר/גרף שמאפשר לראות את ירידת מחירי הדיור נדל"ן 12
L מחירי הדיור מסוכנים כרגע? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ד בזמן אינפלציה מחירי השכירות עולים או יורדים.? נדל"ן 1
oferM סקר: האם הריבית העולה תוריד את מחירי הדירות מחוץ לאיזור הפריפריה ? פוסטים מאיכות נמוכה 7
I מחירי השכירות vs הריבית במשק? נדל"ן 13
F האם מחירי דירות 3 חדרים עולים מהר יותר מ-4 או 5? נדל"ן 24
L איך העלאת הריבית תוריד את מחירי הדיור- אם כבר תעלה אותם בסופו של דבר נדל"ן 610
א מחירי אגחים צמודי מדד שוק ההון 3
מכל מלמדי השכלתי קונספירציה על מחירי הדיור נדל"ן 121
Y גישה לפתרון עליית מחירי הדיור נדל"ן 13
A השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן נדל"ן 109
I עד כמה תשואות האג"ח לטווח ארוך משפיעות על מחירי הדירות? שוק ההון 21
נ אג"ח צמוד מדד מחירי דיור , מחירי שכירות האם זה הפתרון? נדל"ן 2
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
מ עליית מחירי הדירות החדשות יותר לעומת דירות ישנות - תוכנית פעולה נדל"ן 23
צ מחירי נדל"ן לתעשייה נדל"ן 4
קוף שמבין עליית מחירי הנדלן נדל"ן 15
P יש מחירי ברירת מחדל בקרן פנסיה כללית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
oferM נתונים על עליות מחירי דירות ושכירות ? נדל"ן 6
unrealx ייבוא מחירי מניות של בורסות הארץ לאקסל - הפסיק לעבוד? אוף טופיק 1
L פער מחירי דירות באריאל - מישהו יודע להסביר בבקשה נדל"ן 3
R עליות מחירי הנדלן בעולם - דיון נדל"ן 37
aminadav האם נכון להסיק שגם אם מחירי הנדל"ן ירדו או יעלו אז ת"א בניה לא יושפע מזה ישירות? שוק ההון 1
1337justme מידע היסטורי של מחירי מדד אג"ח ממשלתי כללי שוק ההון 13
I מחירי דירות ביד-2 נדל"ן 2

נושאים דומים

Back
למעלה