• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בירור בנושא התאוששות ממשבר - מניות למול מדדים

מתלבט37

משתמש רשום
דירוג
4
אשמח להבהרה לגבי מצב בו התיק מפסיד -
נניח ואני מחזיק נייר מניה ספציפי (קוקה קולה לדוגמה) - ונניח והמנייה נמחקת - אז אם היו לי 5 ניירות - ערכן המוניטרי כעת 0, אך עדיין יש בבעלותי 5 ניירות - והיכולת שלי לחזור לראות ערך היא רק אם המנייה/חברה תתאושש ותחזור להיות מוערכת.
נניח ואני מחזיק קרן מחקה מדד (למשל S&P) וקורה אותו הליך של הפסד משמעותי בערך המוניטרי (אבל נניח שלא ל - 0) - הרי שכאן היכולת שלי לחזור ולראות ערך משתנה - כיוון שאני לא תלוי רק בנייר מניה ספציפי - אלא במדד S&P שהוא פלואידי ויכול להשתנות ומשתנה בהתאם לשוק בפועל..
ולשאלתי - האם העובדה שאני מחזיק בתיק ייצוג של מדדים שונים - בהכרח אומרת שהיכולת שלי להתאושש ממשברים טובה לאין שעור יותר מאשר למול מניות ספציפיות?
אשמח להבין יותר כיצד שוק במשבר נותן אותותיו על תיקים ויכולתם to bounce back.. תודה!

מה עדיף לך, להחזיק 10% מכל הנכסים במרכז המסחרי או להחזיק 100% רק מדוכן הפלאפל של משה הזקן?
אותו דבר במניות.

נכון, זה ברור. אבל אני מנסה להבין בצורה עמוקה יותר איך אמורה לבוא לידי ביטוי התאוששות של מדד. נניח ואמאזון פושטת רגל - ברור שהדבר ישפיע מאד על מדדים - אך הכסף פשוט ינדוד ויעבור לחברות אחרות בראש הפירמידה והמדד ימשיך לתפקד... אבל השוק כיום למשל בצניחה לא בגלל חברה כזאת או אחרת אלא בגלל ספקולטיביות פוליטית גלובלית - ולכן אני מנסה להבין איך נראה משבר במצב שכזה..

אבל אני מנסה להבין בצורה עמוקה יותר איך אמורה לבוא לידי ביטוי התאוששות של מדד.
בטווח הקצר השוק הוא רעש.

בטווח הארוך מאמינים שהצמיחה האנושית תמשיך ולכן המדדים יעלו.
זה לא מובטח בשום מקום, אבל היה נכון ב- 200 השנים האחרונות.

אך הכסף פשוט ינדוד ויעבור לחברות אחרות בראש הפירמידה והמדד ימשיך לתפקד
רק תיקון קטן
כסף לא "נודד", הוא מושמד.

כשפייסבוק איבדה 25% מערכה - הערך שאבד לא "נדד" לשום מקום. הוא נעלם. נחרב. לא קיים.

זה כמו שיהיה לך ציור מקורי של פיקאסו, ואז תחשוב שאתה מליונר, ותתנהל כמליונר, תקח הלוואות, תקנה בתים, וכו'.

ואז יתברר שהציור שיש לך הוא בעצם זיוף, ולא שווה כלום.

הכסף שהיה לך לא "נדד" לציור אחר - הוא פשוט לא קיים יותר.

הצד השני של המטבע -
והדבר השני שאתה צריך להבין הוא שרוב ה-"ערך" שיש בשוק מעולם לא הושקע בו ישירות : אם גוגל שווה 2 טרליון דולר, נניח - זה לא אומר ש-"השקיעו בה" 2 טרליון דולר. השקיעו הרבה פחות והחברה מוערכת כשווה את הסכום הזה בגלל הצפי לרווחים עתידיים (ובגלל השווי המוערך של נכסים בהווה).

לכן אם המדד מתאושש וחוזר לצמוח זה לא כי "כסף נודד אליו" אלא כי המניות שחברות במדד עולות בהערכת השווי שלהן.
הערכת השווי הזו מגלמת בעיקר רווחים עתידיים (צפויים).

אבל השוק כיום למשל בצניחה לא בגלל חברה כזאת או אחרת אלא בגלל ספקולטיביות פוליטית גלובלית - ולכן אני מנסה להבין איך נראה משבר במצב שכזה..

כשתבין שרוב הערך של השוק (או יותר נכון, המניות שחברות בו) מבוסס על צפי לרווחים עתידיים, תבין שהערך הוא הוא ספקולציה בהגדרה.
לכן כשיש שוני בצפי (לעתיד), יש שוני בשווי (בהווה).

ואם השינוי הזה נובע ממשבר גלובאלי - ובכן, סו וואט? מה זה משנה אם יש שוני בצפי לרווחים בגלל שרוסיה כובשת את אוקראינה וצפוי משבר כלל עולמי עם התייקרות של הגז, החיטה ומוצרים אחרים --- או בגלל שאנשים פחות מחבבים את הגרסה החדשה של האייפון?

נערך לאחרונה ב:
אכן אם אתה מחזיק תיק של חברות ספציפיות, וכל החברות שאתה מחזיק פשטו רגל - אז התיק שלך נמחק.

אם יש לך תיק של עשר חברות נגיד, עם גיוון של מדינות וסקטורים, וכולן פשטו רגל - אז או שהיה לך מזל רע עם הסתברות של זכיה בלוטו, או שהמצב העולמי הוא כל כך גרוע, שאין כבר דבר כזה ״מדדים״, ואני מקווה בשבילך שאגרת מספיק קופסאות שימורים.

הבורסה של סנט פטרסבורג נמחקה לחלוטין ב1917. גם הבורסה של שאנגחי ב1949.
צריך ממש מהפכה כדי שדבר כזה יקרה.

S&P 500 מחזיק את 500 המניות בעלות השווי הגבוה ביותר בשוק האמריקני. המניות בו מתחלפות ע"פ מדד של חוזק. כך למעשה אחזקה במדד היא לא אחזקה באותן מניות כל הזמן. שיטה שבו אתה מחזיק סל של מניות ובורר אותן תקופתית על פי חוזקתן ידועה גם כשיטת ה"מומנטום" ובכך יש יתרון על פני השקעה במניה בודדת בייחוד בזמנים של גאות. בזמן של שפל (שוק "דובי") רצוי בכלל לצאת מסל מניות כי בזמן זה המניות הגדולות נוטות להיות בקורלציה גבוהה בדרך מטה.

המניות בו מתחלפות ע"פ מדד של חוזק. כך למעשה אחזקה במדד היא לא אחזקה באותן מניות כל הזמן.
זה לא מאוד משנה, יש מדדים שמחזיקים את כל החברות (לפי משקל שוק) והם קורלטיבים מאוד לסנופי.
מה שחשוב זה להחזיק הרבה מניות מתחומים מגוונים.

בזמן של שפל (שוק "דובי") רצוי בכלל לצאת מסל מניות
ממש לא.
יש כאלה שיגידו שאף מדובר בהזדמנות קנייה בהנחה.

לפי השיטה הספציפית שאני מזכיר "שיטת המומנטום" המבוססת על אחזקה במדד ולא במניות- רצוי לצאת כאשר יש אינדיקציה שהשוק דובי (למשל חיתוך ממוצע ארוך). בהשקעה עיקבית לאורך שנים רבות - זה נותן יתרון לעומת היצמדות למדד בלבד.
כמובן שיש שיטות אחרות וכל אחת עם חסרונותיה ויתרונותיה.

לפי השיטה הספציפית שאני מזכיר "שיטת המומנטום" המבוססת על אחזקה במדד ולא במניות- רצוי לצאת כאשר יש אינדיקציה שהשוק דובי (למשל חיתוך ממוצע ארוך). בהשקעה עיקבית לאורך שנים רבות - זה נותן יתרון לעומת היצמדות למדד בלבד.
כמובן שיש שיטות אחרות וכל אחת עם חסרונותיה ויתרונותיה.
השקעת על פיה?
כמה זמן?
מהן תוצאותיה?

שיטת המומנטום היא בעלת וריאציות שונות לטווחים שונים ונחקרה אקדמית במאמרים רבים
[1] על קבוצות של מניות, המאמר הידוע ביותר הוא:
Jegadeesh N, Titman S. 1993. Returns to buying winners and selling losers: implications for stock
market efficiency. J. Finance 48:65–91
[2] השיטה הפשוטה של להשקיע במדד הכללי ולצאת בשוק דובי (כמובן שלא לצאת בשיא השפל אלא ע"פ אינדיקציות שונות כמו חיתוך ממוצעים או פשוט "ירידת המומנטום" לצאת בזמן ולחזור כאשר חוזר המומנטום) פורסמה בספר: Dual Momentum Investing - Gary Antonacci
יתרונות: שיטות אלו נותנות בממוצע מספר אחוזים מעל תשואת של "החזק" בלבד לאורך שנים רבות.
מספר הפעולות קטן יחסית ולא דורשות תחכום רב.
חסרונות: דורש התמדה ועקביות לאורך זמן וגם הסתפקות בתשואה צנועה יחסית, אבל מעל המדד.
היצמדות למדד S&P 500 שהוא סל מניות עם פילטר ע"פ שווי שוק הוא למעשה סוג של היצמדות למומנטום (גם בלי לצאת בשפלים)

נערך לאחרונה ב:
שיטת המומנטום היא בעלת וריאציות שונות לטווחים שונים ונחקרה אקדמית במאמרים רבים
[1] על קבוצות של מניות, המאמר הידוע ביותר הוא:
Jegadeesh N, Titman S. 1993. Returns to buying winners and selling losers: implications for stock
market efficiency. J. Finance 48:65–91
[2] השיטה הפשוטה של להשקיע במדד הכללי ולצאת בשוק דובי (כמובן שלא לצאת בשיא השפל אלא ע"פ אינדיקציות שונות כמו חיתוך ממוצעים או פשוט "ירידת המומנטום" לצאת בזמן ולחזור כאשר חוזר המומנטום) פורסמה בספר: Dual Momentum Investing - Gary Antonacci
יתרונות: שיטות אלו נותנות בממוצע מספר אחוזים מעל תשואת של "החזק" בלבד לאורך שנים רבות.
מספר הפעולות קטן יחסית ולא דורשות תחכום רב.
חסרונות: דורש התמדה ועקביות לאורך זמן וגם הסתפקות בתשואה צנועה יחסית, אבל מעל המדד.
אני באמת לא מבין בדיוק את המושגים שאתה אומר (נשמע שאתה ממש גוזר קופונים טובים)

אתה לא חושש שבמציאות ברגע שאני יתערב אני יכניס שיקולים רגשיים? המחקר בדק במציאות קבוצה של אנשים שאמרו שהם הולכים לעשות את זה ובאמת הם עמדו בזה ועשו פעולות כמו מחשב?

אני אישית לא משקיע בשיטה הזו כי אני עובד לטווחים קצרים יותר. המחקרים שציינתי לא בדקו את הנושא הפסיכולוגי, אבל חלק מההסברים למה זה עובד הוא מתחום הכלכלה הפסיכולוגית והתנהגות לא רציונלית של משקיעים (המחקרים הידועים של טברסקי וזוכה פרס נובל כהנמן). אני מציע לך (אני לא יועץ וזה לא יעוץ) אם ספגת הפסדים גדולים - לחשוב כמה זמן אתה יכול להחזיק הפסד כזה, ואם אכן מדובר בחברות מבוססות- (דעתי בלבד) להמשיך להחזיק.

נערך לאחרונה ב:
כמובן השאלה היא אם "נותנות" או "נתנו", עכשיו כשכולם מכירים את השיטה.
ועוד שאלה היא אם התשואות הגבוהות יותר באות במחיר של סיכון גבוה יותר (נניח כשהשוק מתחיל לרדת)

אבל כן, שכל אחד ייבחר את השיטה שהוא מאמין בה, זה יותר חשוב מעוד כמה אחוזים.

בזמן של שפל (שוק "דובי") רצוי בכלל לצאת מסל מניות כי בזמן זה המניות הגדולות נוטות להיות בקורלציה גבוהה בדרך מטה.
עדיף להיות בשורט ב"זמן של ירידות", או למכור לפני הירידות ולקנות בשפל.
ישנה רק בעייה קטנה מי יודע מתי יהיה בעתיד "זמן של ירידות"??

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A בירור בעלות על קרקע בבעלות קק"ל נדל"ן 0
ו בירור הליך מעבר בין בתי השקעות ישראליים צרכנות פיננסית 4
A בירור האם מדובר בדירה אחת או שתיים נדל"ן 17
T האם לגיטימי לפנות למפ״ל לצורך בירור סיבת עיכוב של דו״ח שנתי? מיסים 0
tomchoook בירור ריבית על המשכנתא לצורך החזר מס נדל"ן 24
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
A בירור מחירי נכסים שנמכרו -- לצורך הצעה ומו״מ נדל"ן 60
A מיסוי השקעות PFIC- בירור פוסטים מאיכות נמוכה 6
M בירור תשואות בקופות גמל שוק ההון 1
י בירור לגבי חברת investmart נדל"ן 2
נ בירור חוסן של בית השקעות צרכנות פיננסית 3
oz1987 בירור עמלת ניהול בחשבון חיסכון צרכנות פיננסית 23
amidar בירור לגבי חניה בבניין משותף. אוף טופיק 13
S התייעצות בנושא מימון שדרוג נכס (הלוואת בלון ועוד) נדל"ן 1
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
הסולידית לבקשת הקהל: תת פורום חדש בנושא יזמות, עסקים (קטנים וגדולים) והגדלת הכנסות יזמות והגדלת הכנסות 3
Lag המלצות על ספרים/מקורות מידע בנושא כלכלה בארגונים אוף טופיק 1
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
Y שאלות בנושא קיזוז מגן מס ושאר ירקות מיסים 27
מ משפט בנושא זיכוי מס זר בארה"ב נגד הNIIT מיסים 1
G עזרה בנושא פינוי בינוי ותוכנית מתאר נדל"ן 0
F אשמח להתייעצויות בנושא עוסק אוף טופיק 9
B מספר שאלות בנושא ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S עושה חשבון נפש בנושא התעסוקה ואולי גם קצת פריקה התפתחות אישית 49
C התייעצות בנושא מיחזור משכנתא קיימת (צמודה להחריד) נדל"ן 27
F מחפש מדריכים בנושא השקעות בארה"ב נדל"ן 2
Y פרעון חלקי של משכנתא למול השקעה במדדים ודיון תאורטי בנושא שוק ההון 9
Z כמה שאלות בנושא פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
מ שאלה כללית בנושא משכנתא נדל"ן 7
O עזרה בנושא דיווח מס רווחי הון חצי שנתי במסחר דרך ברוקר זר מיסים 11
O שאלה בנושא תשואות של מק"מ שוק ההון 0
T עזרה בנושא תיאום מס מיסים 2
A כמה סוגיות בנושא הלוואות \ מחזור הלוואות בתקופת פריים עולה נדל"ן 3
S ייעוץ בנושא מחיר למשתכן -בחירת דירה נדל"ן 24
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
ע ייעוץ בנושא דירת עמידר נדל"ן 3
A שאלה בנושא הצהרת הון מיסים 3
S עזרה בנושא הגשת טופס 1301 מיסים 13
A רכישה מקבלן - הצעות לנספח שינויים להסכם (חוזה)- מבקש עצתכם בנושא נדל"ן 5
A שאלה בנושא המרת מטח שוק ההון 4
R כנס מקוון בנושא השקעות נקיות פוסטים מאיכות נמוכה 3
Y מה קורה עם BLACKROCK יש התפתחות בנושא שוק ההון 20
deussex שאלות בנושא IB והעברת ניירות שוק ההון 24
M שאלה כללית בנושא דו"ח שנתי מיסים 11
S שאלות בנושא קרן השתלמות IRA ואלטרנטיבות ראויות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
O שאלה בנושא מגן מס בשוק ההון מיסים 5

נושאים דומים