• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לחץ בהייטק

כן, יש בהחלט חברות כאלו אבל אם נשווה את כמות העובדים בהן לחברות בעלות הערך הציבורי הפחות טוב - נראה לי שהאחרונות מנצחות, לא?
לא בהכרח, המודעות ההולכת וגודלת של חלקים נרחבים מהדור הצעיר גורמת לכך שהרבה מקומות עבודה נאלצים לאמץ שיטות ניהול תרבותיות וחברתיות יותר.
המאבק על נאמנות עובד אינו מסתכם רק בשכר שלו, אלא גם בהרגשת השייכות שלו למקום העבודה שלו והאם הוא מצליח לתרום בחזרה לחברה.
זה נפוץ בעיקר בחברות הייטק שעובדות עם הצד השני של האוקיינוס, אבל זה גם מתחיל לחלחל למקומות אחרים (בעיקר בגלל שרוב המעסיקים המיושנים רואים שההייטק מתחיל לפזול גם לכיוון שלהם תוך כדי שהוא משלב את ההיתרונות המובנים שלו בתחומים נוספים).

נראה לי שאם ״משמעות״ ו-״סיפוק״ היה אפשר להשיג רק אם מצילים את העולם היה באמת מאוד קשה להשיג את התחושה הזו.
למזלנו זה פשוט לא כך ואפשר להשיג את זה בהמון המון דברים קטנים.

אגב, לדעתי להיות מרוצה, מסופק, בעל תחושת ערך ומשמעות בדברים שאתה עושה ״כאן ועכשיו״ זה הרבה יותר אופי מאשר מצב אובייקטיבי. לכן צריך לשים לב שתחושת הריקנות הזו היא לא משהו ״סידרתי״ שקורה בעוד ועוד מקומות (ו/או לא רק בעבודה).

ובלי קשר לכן/לא תחושת משמעות - אם יש עבודה (או מנהל) שגורמים לסבל או פוגעים בבריאות (הנפשית או הפיזית) זו עבודה (או מנהל) שצריך להחליף. נקודה.

יש בהחלט חברות כאלו אבל אם נשווה את כמות העובדים בהן לחברות בעלות הערך הציבורי הפחות טוב - נראה לי שהאחרונות מנצחות, לא?

עד כמה שזכור לי, המעסיק הכי גדול בהייטק הישראלי זה אינטל, האם לתכנון שבבים למחשבים או תקשורת או רכב אוטונומי יש ערך ציבורי פחות טוב?

אני חושב שלמי שמחוץ תחום קשה להבין מהתקשורת מה הרבה חברות עושות, ביחוד כאשר מדובר בתשתיות תקשורת או בינה מלאכותית או מחשוב כללי (גם לי קשה, ואני עמוק בתחום), אז נתפסים לנושא הימורים או פרסומות שאותם קל להבין.

עד כמה שזכור לי, המעסיק הכי גדול בהייטק הישראלי זה אינטל, האם לתכנון שבבים למחשבים או תקשורת או רכב אוטונומי יש ערך ציבורי פחות טוב?

אני די בטוח שרוב העובדים באינטל ישראל לא עוסקים ישירות בתכנון שבבים למחשבים או תקשורת או רכב אוטונומי.

נתפסים לנושא הימורים או פרסומות שאותם קל להבין

אני לא חושב שהתחומים האלו דומים בכלל. כמעט כולם מסכימים שהימורים זה רע, אבל ההייטק לא יצר את עולם ההימורים, הוא (החברות הרלוונטיות כאמור) רק מתפרנס ממנו. הימורים קיימים אלפי שנים ויהיו קיימים עוד אלפי שנים (אלא אם כן נכחד קודם).
פרסומות מצד שני זה כלי שמאפשר להרבה מאוד חברות להמשיך להתקיים ולהציע שירותים חינמיים. אין שום דבר רע בפרסומות, כל עוד הן לא מוגזמות.

כמעט כולם מסכימים שהימורים זה רע
לא מסכים. שמח שיש מקום כמו לאס וגאס שאפשר ללכת לבלות בו ולהמר קצת לכיף. כל עוד עושים את זה כבילוי ( = משחק) ולא כדרך להתעשר (או יותר נכון להתרושש) אין שום בעיה. מה שכן, לא הייתי רוצה לעבוד במקום שמעורב בעריכת הימורים, בגלל שמקומות כאלה לא נוטים לראות את עצמם כ-"מקום בילוי/בידור" אלא יותר כדרך להתעשרות מאנשים בעלי חולשות למיניהן שגורמות להם להתמכר או להשתעבד לתחום.

המשפט הנ"ל זה כמו לכתוב "כמעט כולם מסכימים שפורנו זה רע". לא, זה לא המצב.

פרסומות מצד שני זה כלי שמאפשר להרבה מאוד חברות להמשיך להתקיים ולהציע שירותים חינמיים

פרסומות הן "רעות" מאותן טעמים שהימורים זה "רע".
הן לא סתם "מאפשרות דברים חינמיים" - הסיבה שהן מאפשרות את זה היא כי יש מי שלוחץ עליהן ומשתכנע מהן. אז אם פרסומות לא היו משפיעות על אנשים (אולי אפילו אותו פרופיל אנושי כמו אלה שמתמכרים להימורים), הן לא היו קיימות.

אם כבר, לפחות בהימורים אתה בוחר להשתתף (או לא).

פרסומות לא מוצגות לאנשים כתוצאה של בחירה שלהם לצפות בהן, אלא כתוצר לוואי של צריכה של שירות אחר שאינו קשור אליהן.

נערך לאחרונה ב:
פרסומות הן "רעות" מאותן טעמים שהימורים זה "רע".
הן לא סתם "מאפשרות דברים חינמיים" - הסיבה שהן מאפשרות את זה היא כי יש מי שלוחץ עליהן ומשתכנע מהן. אז אם פרסומות לא היו משפיעות על אנשים (אולי אפילו אותו פרופיל אנושי כמו אלה שמתמכרים להימורים), הן לא היו קיימות.
לא הבנתי למה אם יש אנשים שלוחצים על פרסומות ומשתכנעים מהן, זה הופך אותן לדבר רע. לפי ההיגיון הזה גם חנות בקניון היא דבר רע כי יש אנשים שייראו את חלון הראווה וישתכנעו להיכנס אליה או רחמנא ליצלן לקנות בה.

ולגבי התועלת, בעולם וירטואלי ללא פרסומות, היית מוכן לשלם דולר לכל אתר שאתה מעוניין לבקר בו?

לא הבנתי למה אם יש אנשים שלוחצים על פרסומות ומשתכנעים מהן, זה הופך אותן לדבר רע

כתבתי "רע". זה "רע" באותה מידה שהימורים הם "רעים".

זה ההגיון שלך עצמך.

ולגבי התועלת, בעולם וירטואלי ללא פרסומות, היית מוכן לשלם דולר לכל אתר שאתה מעוניין לבקר בו?

שיתנו לי לטעום מהתוכן ואחליט בהתאם.
הרווח מכל ביקור בתוחלת הוא (מן הסתם) לא דולר. הוא שברי סנטים.
שיגבו ממני דולרים בודדים על מנוי שנתי - ואם התוכן איכותי אחתום בשמחה.

שיתנו לי לטעום מהתוכן ואחליט בהתאם.
הרווח מכל ביקור בתוחלת הוא (מן הסתם) לא דולר. הוא שברי סנטים.
שיגבו ממני דולרים בודדים על מנוי שנתי - ואם התוכן איכותי אחתום בשמחה.
יותר בכיוון של עשרות דולרים או יותר בשנה, ראה את המחיר של אתרים כמו NYT, אקונומיסט וכו'. במצטבר היית נדרש לשלם כמה מאות דולרים בשנה בשביל האתרים שבהם אתה גולש.

יותר בכיוון של עשרות דולרים או יותר בשנה, ראה את המחיר של אתרים כמו NYT, אקונומיסט וכו'. במצטבר היית נדרש לשלם כמה מאות דולרים בשנה בשביל האתרים שבהם אתה גולש.
אין לי שום צורך או יכולת לצרוך את כל העיתונות הקיימת - אני לא צורך אותה אפילו כשהיא חינם. מספיק לי עיתון אחד או שניים שאני סבור שהוא איכותי מספיק.
לא שונה ממנוי נטלפיקס

בכל מקרה אתה מסיט את הדיון

אני די בטוח שרוב העובדים באינטל ישראל לא עוסקים ישירות בתכנון שבבים למחשבים או תקשורת או רכב אוטונומי.

אלה התחומים העיקריים שעובדים עליהם באינטל בארץ, לדעתי קרוב למאה אחוז מהמהנדסים עובדים על אחד התחומים האלה.

אלה התחומים העיקריים שעובדים עליהם באינטל בארץ, לדעתי קרוב למאה אחוז מהמהנדסים עובדים על אחד התחומים האלה.

זה ממש לא המצב, ואני אומר את זה בתור מישהו שעבד תקופה לא קצרה באינטל בארץ.

אני די בטוח שרוב העובדים באינטל ישראל עוסקים בתכנון או יצור שבבים והתוכנות הנחוצות לשבבים.

ברור שמי שעושה קומפיילרים או תוכנות CAD או FIRMWARE או סימולטורים או תוכנות אלגוריתמיות לא עוסק ישירות בתכנון שבבים, אבל מבחינה מערכתית הוא מייצר את המערכת הנדרשת לתכנון ושמוש בשבב. לצורך העניין, הוא בונה את השבב האפליקטיבי.

אנא הרחב, כי כוונתך לא ברורה. אז מה בעצם הם עושים שם?

ברור שמי שעושה קומפיילרים או תוכנות CAD או FIRMWARE או סימולטורים או תוכנות אלגוריתמיות לא עוסק ישירות בתכנון שבבים, אבל מבחינה מערכתית הוא מייצר את המערכת הנדרשת לתכנון ושמוש בשבב. לצורך העניין, הוא בונה את השבב האפליקטיבי.

אפשר להמשיך ולהרחיב את זה לעובדי הנקיון ועובדי חדר האוכל ואנשי התחזוקה והמאבטחים.
מי שעושה קומפיילרים, עושה קומפיילרים, הוא לא מתכנן שבבים. גם מי שכותב קוד שמעתיק תוצאות של טסטים מתיקיה X לתיקיה Y לא מתכנן שבבים, וגם זה שאחראי להגדרות האנטי וירוס על המחשבים האישיים של העובדים.
בוודאי שיש באינטל מהנדסים שהעבודה שלהם היא תכנון שבבים אבל חוץ מהם יש אנשים שהעבודה שלהם היא באמת לכתוב כלי CAD ודרייברים ו-FW, וחוץ מהם יש אנשים שעוסקים בולידציה, וחוץ מהם יש אנשים שהעבודה שלהם היא לכתוב כלים שתומכים בולידציה וחוץ מהם יש אנשים שהעבודה שלהם היא לכתוב כלים שתומכים בכלים שתומכים בולידציה וחוזר חלילה, וחוץ מהם יש אנשים שבכלל מתעסקים בדברים שלא קשורים לפיתוח חומרה וחוץ מהם יש שכבות עצומות של מנהלים ומנהלי מוצר ומנהלי פרויקטים.
בסופו של דבר, אם תקח אבן ותזרוק אותה בקמפוס של אינטל בחיפה, הסיכוי שתפגע במישהו שבאמת עובד על תכנון מעבדים הוא די נמוך.

יש הרבה ביקורת כלפי אינטל בישראל, רובה לא מוצדקת, אבל דבר אחד שאני לחלוטין מסכים איתו הוא שאינטל "מחזיקה" (לא בכח כמובן, אלא ב"כלוב זהב") כמויות עצומות של מהנדסים מוכשרים בתפקידים חסרי משמעות בתמונה הגדולה, ואם אותם מהנדסים היו יוצאים החוצה הם היו ממלאים פער גדול מאוד שקיים היום בהייטק הישראלי.

אפשר להמשיך ולהרחיב את זה לעובדי הנקיון ועובדי חדר האוכל ואנשי התחזוקה והמאבטחים.
מי שעושה קומפיילרים, עושה קומפיילרים, הוא לא מתכנן שבבים. גם מי שכותב קוד שמעתיק תוצאות של טסטים מתיקיה X לתיקיה Y לא מתכנן שבבים, וגם זה שאחראי להגדרות האנטי וירוס על המחשבים האישיים של העובדים.
בוודאי שיש באינטל מהנדסים שהעבודה שלהם היא תכנון שבבים אבל חוץ מהם יש אנשים שהעבודה שלהם היא באמת לכתוב כלי CAD ודרייברים ו-FW, וחוץ מהם יש אנשים שעוסקים בולידציה, וחוץ מהם יש אנשים שהעבודה שלהם היא לכתוב כלים שתומכים בולידציה וחוץ מהם יש אנשים שהעבודה שלהם היא לכתוב כלים שתומכים בכלים שתומכים בולידציה וחוזר חלילה, וחוץ מהם יש אנשים שבכלל מתעסקים בדברים שלא קשורים לפיתוח חומרה וחוץ מהם יש שכבות עצומות של מנהלים ומנהלי מוצר ומנהלי פרויקטים.
בסופו של דבר, אם תקח אבן ותזרוק אותה בקמפוס של אינטל בחיפה, הסיכוי שתפגע במישהו שבאמת עובד על תכנון מעבדים הוא די נמוך.

יש הרבה ביקורת כלפי אינטל בישראל, רובה לא מוצדקת, אבל דבר אחד שאני לחלוטין מסכים איתו הוא שאינטל "מחזיקה" (לא בכח כמובן, אלא ב"כלוב זהב") כמויות עצומות של מהנדסים מוכשרים בתפקידים חסרי משמעות בתמונה הגדולה, ואם אותם מהנדסים היו יוצאים החוצה הם היו ממלאים פער גדול מאוד שקיים היום בהייטק הישראלי.

אפשר להתווכח איתך על זה, אבל זה לא רלבנטי לדיון.

הטענה שסתרתי היא שרוב ההייטק הישראלי עוסק בהימורים ובמשחקים אונליין וכיו"ב, והבאתי את אינטל ישראל שהוא המעסיק הגדול בהייטק הישראלי כדוגמא נגדית. אתה לא סותר את זה.

גם בחברות הימורים כמו פלוס500 יש מגוון התפקידים (וריפיקציה, תומכים למיניהם, IT וכו'), אלא ששם הכל ממוקד ביצור מערכת הימורים. תסכים איתי שזה שונה מאינטל.

נ"ב: בצה"ל רק כ 10% מהחיילים הם לוחמים, האם זה אומר שצה"ל הוא לא צבא?

לא מסכים לגבי זה בכלל. לפתח שבב זה מאמץ שכולל הרבה סוגי מהנדסים שעובדים על משימות שונות, כולל פיתוח כלים ייעודיים, דרייברים, fw, ולידציה וכו'. כל המהנדסים שעובדים על הדברים האלה הם חלק מצוות פיתוח השבב - בלעדיהם לא יהיה שבב.
לא רק מי שכותב את הלוגיקה של השערים הלוגיים של השבב (שזה בסוף אכן חלק קטן מצוות הפיתוח) עוסק בפיתוח.

יש לי חברים ומכרים רופאים, עו"ד, ביולוגים, פיזיותרפיסטים, אחיות, עו"סים וכו.
רובם המוחלט עובדים קשה, הרבה שעות ובתנאי סטרס די גבוה (אתה חושב שזה מרגיע לעבוד מול מכורים לסמים/נשים מוכות ואז לטפל בערב באנשים בקליניקה הפרטית?).

ראוי לציין שרוב האנשים הנ"ל חווים גם סטרס כלכלי שאותו ההייטקיסטים פחות חווים.

כל מילה בסלע.

אבל החלוקה של הייטק ולא הייטק היא לא נכונה גם מחוץ להייטק אפשר להרוויח שכר גבוהה

נכון, אבל בשביל להרוויח שכר של הייטק מחוץ להייטק אדם צריך להיות ב-5% העליונים של המקצוע שלו וגם אז לא תמיד. (עו"ד/רו"ח שותף במשרד מצליח) כאשר נמצאים בטופ 5% של התחום אז נלווה לזה גם המון סטרס ועבודה מסביב לשעון + שמירה על מוניטין.

בשוק העבודה הנוכחי אין תחום שמשלם טוב כמו ענף ההייטק. אפילו לא קרוב. לכן זה בכלל לא מפתיע שפקולטות באוניברסיטה שלא מכניסות לתחום ההייטק מתרוקנות.

נערך לאחרונה ב:
כאשר נמצאים בטופ 5% של התחום אז נלווה לזה גם המון סטרס ועבודה מסביב לשעון + שמירה על מוניטין.
קשה להשוות בין תחומים כי בהייטק אתה מדבר על שכירים ובמשפטים ככל שעולים בדרגה, יש רמות עצמאות שונות.
אבל, באופן כללי מה שכתבת לא נכון.
ראשית, כי הגדרת "התחום" לא ברורה. אין שום רלוונטיות להשוואה בין תחומי משפט שונים, אזורים שונים בארץ ועובדים עם הכשרה שונה.
שנית, כי הקשר בין עומס לשכר קרוב יותר למצב ההפוך מזה שכתבת. לפחות במשרדים הגדולים שאני מכיר, השותפים שמרוויחים שכר שנתי של 7 ו 8 ספרות עובדים פחות קשה מהשותפים הצעירים שעובדים פחות קשה מהשכירים. ואני מדבר על משרדים בהם רוב עורכי הדין מרוויחים "משכורת הייטק".

ואני מדבר על משרדים בהם רוב עורכי הדין מרוויחים "משכורת הייטק".

הם אולי מרוויחים משכורת "הייטק" של בנגלדש, אבל לא של ישראל. במשרדים בדרגה נמוכה משותף הם יכולים לחלום על משכורת מתכנת וממש לא כל אחד מגיע לשותפות. מה שכן הם עובדים קשה (מאוד), בלחץ ומסביב לשעון. לא סתם המשרדים מדממים כוח אדם בקצב מפחיד.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Homer אין לחץ מים חמים במטבח אוף טופיק 8
C האם הייתם משלמים כל חודש כדי לא למכור מניות מתוך לחץ בירידות? שוק ההון 7
D האם בהכרח יש לחץ בסטארטפים? אוף טופיק 2
C התמודדות עם לחץ חברתי לרכישת דירה אוף טופיק 51
ש לחץ נפשי אוף טופיק 15
L מכשיר אינהלציה ומד לחץ דם - יש המלצות לרכישה מהרשת? (יש לי הפניה) אוף טופיק 8
A ריביות למשכנתה + האם יש לחץ לקחת הצעה ? נדל"ן 3
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
H אשתי רוצה ללמוד קורס בהייטק. התפתחות אישית 24
F מכירות בהייטק התפתחות אישית 2
L ימים קשים בהייטק אוף טופיק 4
A איך נראת מחלקת מכירות בהייטק אוף טופיק 0
A Sales בהייטק אוף טופיק 1
A מכירות בהייטק התפתחות אישית 7
D אני בהייטק ושונא את העבודה שלי התפתחות אישית 12
L משכורת בהייטק התפתחות אישית 86
M מה יש בהייטק שאפשר ומקבול לעבוד בו מהבית? פוסטים מאיכות נמוכה 6
Q עבודה בהייטק דרך לימוד עצמי (בלי תואר) כמו בארצות הברית? אוף טופיק 12
1337justme קרן השתלמות בחוזה עבודה בהייטק - הפרשה מעל תקרת הפטור פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
S מהנדס שמחפש את דריסת הרגל הראשונה בהייטק התפתחות אישית 13
S חוזה עבודה בהייטק ישראלי לעובד לא ישראלי אוף טופיק 1
Y עבודה בהייטק אחרי תואר בפיזיקה עם ניסיון התפתחות אישית 20
A טכנולוגיות מומלצות בהייטק התפתחות אישית 18
F עולמות הפיתוח העסקי/מכירות/שיווק/ בהייטק- חייב עזרה מהייטקיסטים. התפתחות אישית 9
F קורסים בהייטק או תואר מדעי המחשב מרופין ? התפתחות אישית 13
D העלאת שכר בהייטק לאחר שנה התפתחות אישית 8
א צעיר שבדיוק התחיל בהייטק יומני מסע אישיים 49
ב דינמיות בעולם המחשבים בהייטק התפתחות אישית 15
ש עבודה בהייטק בזמן לימודי תואר לא מדעי התפתחות אישית 11
ט איך הגעתי ל30K בחודש בהייטק *בלי ללמוד תכנות* יומני מסע אישיים 60
R העלאת שכר שנתית בהייטק - מרגיש לא מוערך אוף טופיק 60
Y השוואת משכורות בהייטק התפתחות אישית 12
Captain Sparo ראיונות עבודה בהייטק - הצד של המעסיק אוף טופיק 152
Lemonade כמה שאלות בנושא עבודה בהייטק מכירות התפתחות אישית 1
ר כל כמה זמן נהוג להחליף מקום עבודה בהייטק? התפתחות אישית 37
מ ציפיות שכר בהייטק ואיזון בית עבודה אוף טופיק 173
A השקעת הכנסה בהייטק בחברה אחרת - חברת ארנק? התפתחות אישית 7
1337justme אבטלה בהייטק - סוגיות אוף טופיק 190
U משכורות לא בהייטק. התפתחות אישית 27
sogi אסטרטגיה להעלאת השכר בהייטק התפתחות אישית 146
M איך מתחילים תהליך חיפוש עבודה לטובת רילוקיישן בהייטק? אוף טופיק 7
K קריירה בהייטק - צומת דרכים התפתחות אישית 17
S שאלה למי שעובד בהייטק בשכר של 18+ ברוטו, כמה שעות אתם עובדים ביום אוף טופיק 31
ל פיפלביז והשקעות בהייטק-מה דעתכם? שוק ההון 1
ח התייעצות בנוגע לשינוי תפקיד בהייטק התפתחות אישית 1
unrealx התלבטות קריירה קשה - מעבר עבודה בהייטק התפתחות אישית 77
tpr הפרשות מעסיק בהייטק (עצמאי מבולבל) צרכנות פיננסית 11
L מעבר ראיון עבודה לעבודה ראשונה בהייטק התפתחות אישית 73
the_newbie האם מקבלים לפטופ בהייטק? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 40
נ עבודה ראשונה בהייטק ותכנון קריירה התפתחות אישית 2

נושאים דומים

Back
למעלה