• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן הטכנולוגי

ההשוואה בין ביטקוין לאיטריום היא לא רלוונטית, אלה טכנולוגיות שונות מאוד שמטרתן שונה.עם זאת זה נכון שהצוות ובראשתם ויטליק יכולים לשנות את הפרוטוקול של הפצת (ושריפת) המטבעות.

למשקיעים זה לא בהכרח רע, לויטליק והמפתחים יש מוטיבציה גבוה להעלות את ערך המטבע. לא מזמן בוצע עדכון שמוביל לשריפת המטבעות ואיתו צפי לדיפלציה עם המעבר לPOS - אם הביקוש לא ייקטן באופן שווה התוצאה ידועה.

חשוב להבין שההתנהלות הזאת נוגדת את העקרונות שעליהם ביטקוין קם, לכן ניתן לראות שנאה עזה ממחנה הביט. ולא רק מהמחנה הזה, עם זאת איטריום עדיין נותן בראש.
סלח לי אבל זה שטויות שמקסמליסטים אוהבים לחזור עליהם שוב ושוב, ויטאליק לא מחליט בוקר אחד להנפיק מטבעות או לשרוף מטבעות ההחלטות האלו עוברות EIP (Ethereum Improvement Proposals) בדיוק כמו שהמפתחי core של ביטקוין לא יכולים על דעת עצמם להנפיק ביטקוינים למרות שהם יכולים תיאורטית או אפילו לשנות את המגבלה של ה21 מיליון בלי לעשות BIP (Bitcoin Improvement Proposals).
אלו גם החלטות שנגד דעת הרוב ברשת ככה שאין סיכוי שהן יעברו גם אם מישהו יציע אותן (למרות שאם תרצה תוכל להגיש BIP לשנות את הכמות המקסימאלית של הביטקוין ואם הרשת תצביע ותאשר את השינוי אז מפתחי הcore ישנו את זה בדיוק כמו עם האיתריום למרות שזה בחיים לא יקרה).

לדעתי הוא התכוון שהמספר הסופי אם יהיה כזה לא ידוע
יכול להיות, בכל מקרה אין cap על כמות האיתריום מה שהופך אותו למטבע אינפלציוני למרות שלאחרונה הוא עבר שינוי(EIP-1559) שמיישם שריפת מטבעות והפך את האיתריום למטבע דיפלציוני, כמו שאמרתי מקודם בשביל שEIP-1559 יעבור, מישהו מהקהילה היה צריך לרשום אותו להגיש אותו לצוות שאחראי על הEIPים הצוות דן אם זו החלטה טובה במשך כמה חודשים שבהם נכתבו מאמרים שלמים בנושא והיו דיונים בכל קהילת האתריום על האפקטיביות של המהלך, הם מצביעים האם לקבל את ההצעה או לא ואם ההצעה מתקבלת צוות המפתחים מיישם אותה(ככה זה עובד בדיוק גם בביטקוין שלקח את ההשראה לתהליך מPEP של שפת התכנות פייתון שלקחה את ההשראה לתהליך מRFC שהם ההצעות לפיתוח של האינטרנט).

לדעתי הוא התכוון שהמספר הסופי אם יהיה כזה לא ידוע
וגם מעניין אותי אם יש פה מישהו שמריץ node של איתריום ויכול להגיד בוודאות כמה מטבעות יש, או שכולם מסתמכים על אתרי צד שלישי.

בנוגע לשינוי מדיניות מוניטרית, לנסות לתאר את התהליך בביטקוין ובאיתריום בצורה זהה, זה צחוק מעבודה.

אבל אני לא מתכוון להגיב כאן יותר על איתריום, אני לא פה בשביל זה. אנשים מוזמנים לכתוב מה שהם רוצים והזמן כמו תמיד יעשה את העבודה שלו.

לא אמרתי שויטאליק יכול לבוא על דעת עצמו ולשנות את הפרוטוקל וכמובן שאני מודע לתהליך קבלת ההחלטות. מה שאמרתי זה שבסבירות גבוה מאוד עד כמעט ודאית הקהילה של ביט לא תאשר דבר כזה כי העקרונות שלה בנויים על 21M מטבעות וזהו. לעומת זאת באיטריום זה קורה ולכן פער אידאולוגי בין הקהילות.

כמו כן לא יודע איך הבנת שאמרתי שההחלטות מתקבלות בצורה לא אחראית, כי זה לא מה שנכתב.

בכל מקרה הנקודה היא שביט ואיטר פרויקטים שונים מכל כך הרבה בחינות ושאם רוצים להשוות צריך לדבר על פרמטר ספיצפי. מטרות שונות - טכנולוגיות שונות - ערכים שונים.

סלח לי אבל זה שטויות
אין מה להיעלב אחי, בין היתר מחזיק הרבה איטריום ואוהב את הפרויקט אף אחד לא תוקף אותך

לא אמרתי שויטאליק יכול לבוא על דעת עצמו ולשנות את הפרוטוקל וכמובן שאני מודע לתהליך קבלת ההחלטות. מה שאמרתי זה שבסבירות גבוה מאוד עד כמעט ודאית הקהילה של ביט לא תאשר דבר כזה כי העקרונות שלה בנויים על 21M מטבעות וזהו. לעומת זאת באיטריום זה קורה ולכן פער אידאולוגי בין הקהילות.

כמו כן לא יודע איך הבנת שאמרתי שההחלטות מתקבלות בצורה לא אחראית, כי זה לא מה שנכתב.

בכל מקרה הנקודה היא שביט ואיטר פרויקטים שונים מכל כך הרבה בחינות ושאם רוצים להשוות צריך לדבר על פרמטר ספיצפי. מטרות שונות - טכנולוגיות שונות - ערכים שונים.

אין מה להיעלב אחי, בין היתר מחזיק הרבה איטריום ואוהב את הפרויקט אף אחד לא תוקף אותך
"עם זאת זה נכון שהצוות ובראשתם ויטליק יכולים לשנות את הפרוטוקול של הפצת (ושריפת) המטבעות." זה אתה כתבת לא אני וזה לא מדויק ונותן את ההתרשמות לאדם שחדש בתחום כאילו איתריום זה פרויקט של איש אחד ושמו ויטאליק שיכול לעשות מה שהוא רוצה ברשת בניגוד לביטקוין, לכן היה לי חשוב להסביר שזה לא ככה בכלל ששניהם עובדים באותה שיטה של הצעות שיפור.
לא נעלב מכלום, גם אני אוהב איתריום ומחזיק גם ביטקוין אין שום קשר פשוט צריך להעמיד דברים על דיוקם.

וגם מעניין אותי אם יש פה מישהו שמריץ node של איתריום ויכול להגיד בוודאות כמה מטבעות יש, או שכולם מסתמכים על אתרי צד שלישי.
לא רלוונטי להריץ node בשביל לבדוק את זה אחרי שהם יישמו את החלטה 1559 לשריפת מטבעות כל הכלים שהיו לחישוב דרך node's לא עובדים טוב, המקור הכי אמין שאפשר לבדוק את זה הוא בhttps://etherscan.io/stat/supply המידע נלקח מין הסתם מהרצה של node כך שהוא מדויק ואם תרצה לבדוק את זה תצטרך להפעיל node משלך ולכתוב סקריפט שיחשב בדיוק כמו שהם פירטו שם את החישוב אבל אני לא רואה סיבה אמיתית לעשות את זה, מעבר לכאב ראש יש כבר API מוכן שעושה בדיוק את זה...(הAPI של etherscan גם חינמי עד 5 קריאות בשנייה)

לאחרונה יצא לי לקרוא ולהבין מעט על הטכנולוגיה שמאחוריי אתריום ו ביטקוין.
למשל על רעיון החוזה-החכם הקשור באתריום או בטכנולוגיית הבלוקציין עליה מתבסס הביטקוין.

נניח והטכנולוגיות הללו (ונגזרותיהן) יאומצו על ידי התעשייה (על פני מספר סקטורים) ואכן יהפכו למנת חלקנו בחיי היום יום בכל מיני תחומים,
האם זה בהכרח אומר שערך המטבע יעלה?

האם ערך המטבע בעצם מעיד על הפופולריות או האיכות של הטכנולוגיה העומדת מאחור?

לאחרונה יצא לי לקרוא ולהבין מעט על הטכנולוגיה שמאחוריי אתריום ו ביטקוין.
למשל על רעיון החוזה-החכם הקשור באתריום או בטכנולוגיית הבלוקציין עליה מתבסס הביטקוין.

נניח והטכנולוגיות הללו (ונגזרותיהן) יאומצו על ידי התעשייה (על פני מספר סקטורים) ואכן יהפכו למנת חלקנו בחיי היום יום בכל מיני תחומים,
האם זה בהכרח אומר שערך המטבע יעלה?

האם ערך המטבע בעצם מעיד על הפופולריות או האיכות של הטכנולוגיה העומדת מאחור?
הוא עולה כתוצאה מהביקוש למטבע בשביל להריץ את המערכות המבוזרות.

למישהו יש דוגמא מעשית טובה לשימוש בטכנולוגיית ״החוזה החכם״ מבית היוצר של אתריום בשוק כיום?

אילו חברות אתם מכירים שעושות שימוש בטכנלוגיה הזו, ומה מטרתן?

למישהו יש דוגמא מעשית טובה לשימוש בטכנולוגיית ״החוזה החכם״ מבית היוצר של אתריום בשוק כיום?

אילו חברות אתם מכירים שעושות שימוש בטכנלוגיה הזו, ומה מטרתן?

א. זה לא מבית היוצר של איתריום זה היה קיים אצל ביטקוין עוד מראשיתו. (והרעיון לחוזים חכמים קיים עוד משנות ה90)
ב. חוזה חכם זה בסך הכל פיסת קוד שרצה על גבי הבלוקצ'יין, כל מה שאפשר להכין עם קוד אפשר להכין גם עם חוזה חכם - כלומר כל תוכנה שמקבלת מידע ומייצאת מידע ומאפשרת ביצוע של פעולות עם המידע הזה יכולה להכתב כחוזה חכם - בעיקרון כל המערכת הפיננסית שקיימת היום יכולה להבנות בעזרת חוזים חכמים.
ג. חוזים חכמים בעיקר משומשים היום ליצירת טוקנים למטרות מגוונות ולDeFi (החל מבורסות מבוזרות, AMM, P2P וכ'ו)

*מקווה שמפרסם בשרשור המתאים

אני מבין שבעזרת סטייקינג למעשה מביעים ׳תמיכה׳ ברשת שמתבטאת במספר מישורים, בין היתר, מגדיל את מידת האבטחה של הרשת.
נניח שגם מבחינה אידיאולוגית משקיע מעוניין לקחת חלק פעיל בהתפתחות של הרשתות השונות ובכלל להיות שותף לקהילה.

האם יש הבדל מהותי בין ביצוע סטייקינג דרך פלטפורמה מבוזרת לדוגמא, יוניסוואפ, לבין בורסת מסחר מפוקחת?

אשמח אם מישהו יוכל לתאר לי מה ההבדל מבחינת מסלול הכסף ואם יש לו ״משמעות״ שונה בכל אחת מן הדרכים הנ״ל.

*מקווה שמפרסם בשרשור המתאים

אני מבין שבעזרת סטייקינג למעשה מביעים ׳תמיכה׳ ברשת שמתבטאת במספר מישורים, בין היתר, מגדיל את מידת האבטחה של הרשת.
נניח שגם מבחינה אידיאולוגית משקיע מעוניין לקחת חלק פעיל בהתפתחות של הרשתות השונות ובכלל להיות שותף לקהילה.

האם יש הבדל מהותי בין ביצוע סטייקינג דרך פלטפורמה מבוזרת לדוגמא, יוניסוואפ, לבין בורסת מסחר מפוקחת?

אשמח אם מישהו יוכל לתאר לי מה ההבדל מבחינת מסלול הכסף ואם יש לו ״משמעות״ שונה בכל אחת מן הדרכים הנ״ל.
זה תלוי מטבע, בעיקרון יכול להיות שהבורסה תעשה pool של הכסף שמושקע ותריץ node/validator בעצמה, יכול להיות שהיא תפנה את הכסף לvalidator חיצוני שהם עובדים איתו, יכול להיות שאתה פשוט עושה staking לvalidator שהבורסה עצמה מריצה ישירה מהכתובת שלך...

(אגב אין לuniswap staking, זה תהליך שונה מPoS זה פשוט נקרא אותו דבר כי... מרקטינג?)

קראקן הטמיעה את לייטנינג וזה באמת Game changer, פעם ראשונה בהיסטוריה שיהיה אפשר להפקיד ולמשוך כסף בבורסה (עם הגבלה של 0.1 ביטקוין להעברה) עם Settelment סופי בצורה מיידית ובעמלות אפסיות.

אם מישהו פה ניסה או ינסה בקרוב אשמח לשמוע! מה שכתבתי הוא על סמך הכתבה בלבד ומעניין איך זה יעבוד בשטח.

עריכה:
1648760170597.png

נערך לאחרונה ב:
קראקן הטמיעה את לייטנינג וזה באמת Game changer, פעם ראשונה בהיסטוריה שיהיה אפשר להפקיד ולמשוך כסף בבורסה (עם הגבלה של 0.1 ביטקוין להעברה) עם Settelment סופי בצורה מיידית ובעמלות אפסיות.
אני מודה שאני לא מבין למה.. מה זה נותן לי? 0.1 זו מגבלה די מגבילה..

lightning שאני מניח שהוא של חברת התשלומים?
יכול אולי לנסח מחדש את השאלה או לפרט? כי הלייטנינג זו רובד שמוטמע על גבי הרשת, אני לא חושב שהוא ״שייך״ למישהו/משהו.

להבנתי, לייטנינג דורש מהמשלם והמקבל לפתוח "ערוץ" משותף דרכו עובר הכסף. הערוץ לא חייב להיות ישיר אלא יכול להיות דרך כל מישהו אחר באמצע, אבל בסופו של דבר לשני הצדדים צריך להיות ערוץ ישיר או עקיף אל מישהו ספציפי משותף. לגבי חברת התשלומים שהוזכרה, הרושם שלי כרגע הוא שסביר שהיא תהיה הגורם המשותף. ואם כך, המשלם והמקבל, ישירות או בעקיפין, יצטרכו לעבור דרך node של החברה הספציפית.

אולי זה יכול לפעול אחרת. למשל החברה יכולה לתווך באמצע כדי להפנות את שני הצדדים ל-lightning nodes שונים ברשת. אבל לכאורה הפתרון הפשוט והיותר כלכלי/רווחי מבחינת החברה יהיה להשתמש ב-nodes משלה.

מה תפקיד הסטייבל קוינס בכלכלת הקרפיטו?
אני קורא ש80 מהעסקאות ביטקוין ואתר' נעשים בפועל באמצעות אותם מטבעות עם ערך "קבוע".
הבנתי שזה תורם ליעלות באיזשהי צורה אך טרם הבנתי למה.. מה הבעיה בהעברת מזומן לבורסה וקבלה של ביטקוין ישירות ללא תיווך של מטבע קבוע כלשהו?

כנראה יותר רגולציה על בורסות שמשתמשות בפיאט, וגם קשה ויקר יותר להעברה (= בנקים).

מישהו מכיר ויודע לספר על Kaspa?

בטח ששמתם לב שמשהו השתנה בטוויטר.

האם החסרון הגדול של Dogecoin הוא בכך שההיצע שלו הוא בלתי מוגבל לאורך הזמן?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
stamEhad מטבעות קריפטוגרפיים, ביטקוין ומיסים - איפה מתחילים? השקעות אלטרנטיביות 4
adamshalev מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן המעשי השקעות אלטרנטיביות 2285
A מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן הכלכלי-פוליטי-חוקי השקעות אלטרנטיביות 3022
Daniel Guri לגבי מטבעות קריפטוגרפיים או חלופיים השקעות אלטרנטיביות 1
P ערך ריאלי מלפני ההיפראינפלציה, ושינוי מטבעות? שוק ההון 3
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
M האם יש קרן / תעודה על אינדקס מטבעות (דולר יורו וכו) מקבילה ל MSCI World Index פוסטים מאיכות נמוכה 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ה גישה למסחר באופציות וניל (vanilla options) על צמדי מטבעות (FX) שוק ההון 0
חושב בגדול האיש העשיר ביותר בבבל - 'מכל עשרה מטבעות שאכניס אוציא רק תשעה' התפתחות אישית 8
P מטבעות זהב השקעות אלטרנטיביות 2
גראהם העברת מטבעות מBINANCE ל-KRAKEN השקעות אלטרנטיביות 18
G C20 - אינדקס של מטבעות השקעות אלטרנטיביות 8
ה איך הדרך הקלה והמשתלמת ביותר לפדות מטבעות לחשבון בנק בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 2
stamEhad Binance Locked Staking - נעילת מטבעות וקבלת תשואה על כך - מה הסיכונים? השקעות אלטרנטיביות 42
M מחפש קרן מנוהלת של מטבעות דיגיטליים השקעות אלטרנטיביות 15
ד מטבעות אלטרנטיביים השקעות אלטרנטיביות 25
tomchoook קריפטו - ארנק דיגיטלי וקניית מטבעות פחות מוכרים השקעות אלטרנטיביות 4
Y הכנסות והוצאות בשני מטבעות צרכנות פיננסית 5
G איפה ניתן ללמוד/לקנות מטבעות קריפטו? השקעות אלטרנטיביות 2
Gari קרנות שעוקבות אחר כמה מטבעות קריפטו באותה קרן השקעות אלטרנטיביות 0
A השקעה בכריית מטבעות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 65
ITS קרן מחקה על מטבעות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
סשה מטבעות בוליון זהב השקעות אלטרנטיביות 2
T מטבעות וירטואליים והצהרת הון מיסים 12
O מטבעות זהב בוליון - פטור אפשרי ממס בעת מכירה מיסים 4
O איפה לקנות מטבעות זהב בוליון בחו"ל, כספות, סוגי מטבעות השקעות אלטרנטיביות 22
א מכתב ממס הכנסה על פתיחת תיק בעקבות מכירת מטבעות (קריפטו) מיסים 119
T כיצד לדווח על רווח ממכירת מטבעות קריפטו מיסים 135
ש ארנק ללא מטבעות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
Y האם אתה מפזרים את ההשקעה על מספר מטבעות משיקולי מס? שוק ההון 45
ITS קניית מטבעות זהב בספרד (בוליון, לא לאספנות) - מבקש עצות השקעות אלטרנטיביות 34
ברננקי רכישת מטבעות בוליון כסף (סילבר) השקעות אלטרנטיביות 60
Henchman34 רכישת מטבעות זהב בוליון בישראל השקעות אלטרנטיביות 1
Izik דיווח על מטבעות זהב/ כסף בשדה התעופה השקעות אלטרנטיביות 15
Y לאיזה מטבעות הקרן הזו חשופה? שוק ההון 15
J השוואת עמלות בקניית ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 30
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 197
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים השקעות אלטרנטיביות 5
ס אופציות על ETF ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 5
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים פוסטים מאיכות נמוכה 1
O לקנות ביטקוין שווה לקניית etf על ביטקוין? פוסטים מאיכות נמוכה 2
C איך אפשר למכור ביטקוין היום? השקעות אלטרנטיביות 10
א ביטקוין etf - יש סיבה שלא ימשיכו לעלות? השקעות אלטרנטיביות 133
ב קרן סל איישרס ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 2
ס קרנות הסל שעוקבות ביטקוין הן בשורה? השקעות אלטרנטיביות 1
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
ttmoon קופת גמל IRA ביטקוין קנדי ETF פוסטים מאיכות נמוכה 2
ד כיצד קרן סל של ביטקוין משמשת כ"זהב דיגיטלי" ? השקעות אלטרנטיביות 8

נושאים דומים

Back
למעלה