• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מותר לבקש פה המלצה ליועץ?

בלתי תלויה

משתמש רשום
דירוג
2
היי,
אני קוראת כבר זמן מה את הבלוג והפורום.

אני מרגישה שאני צריכה מישהו שיעשה לנו סדר ויוכל לכוון אותנו איך להתנהל בצורה נבונה ויעילה עם החסכונות שלנו.

אני לא בטוחה אם זה חוקי אבל הייתי שמחה אם תוכלו להמליץ על יועץ השקעות (שוק ההון ונדלן) שאתם מכירים וסומכים עליו.

תודה :)

אני מבינה את העקרונות שעומדים מאחורי תיק השקעות פסיבי. ואני מבינה את החשיבות של החסכון ושל אורך חיים מחושב.
לגבי הרכב התיק שלי, אני צריכה עוד לחפור פה יותר לעומק.
הקושי העיקרי שלי כרגע זה להחליט איך להתנהל נכון עם מה שיש ברשותו. אפרט:
יש לנו דירה ששווה כ1.2 מיליון. אנחנו משכירים אותה ב5000 שח. בנוסף, יש לנו חסכון של כ50 אלף שח.
אנחנו מצליחים לחסוך בערך 2000 שח כל חודש.
(רק בעלי עובד, אני בבית עם הבת שלנו)
אז אנחנו לא כל כך יודעים איך להחליט מה לעשות עם הדירה- למכור ולהשקיע בשוק ההון. להשקיע רק חלק ולקנות דירה קטנה להשקעה. לקנות בארץ או בחול.

אני מבינה את העקרונות שעומדים מאחורי תיק השקעות פסיבי. ואני מבינה את החשיבות של החסכון ושל אורך חיים מחושב.
לגבי הרכב התיק שלי, אני צריכה עוד לחפור פה יותר לעומק.
הקושי העיקרי שלי כרגע זה להחליט איך להתנהל נכון עם מה שיש ברשותו. אפרט:
יש לנו דירה ששווה כ1.2 מיליון. אנחנו משכירים אותה ב5000 שח. בנוסף, יש לנו חסכון של כ50 אלף שח.
אנחנו מצליחים לחסוך בערך 2000 שח כל חודש.
(רק בעלי עובד, אני בבית עם הבת שלנו)
אז אנחנו לא כל כך יודעים איך להחליט מה לעשות עם הדירה- למכור ולהשקיע בשוק ההון. להשקיע רק חלק ולקנות דירה קטנה להשקעה. לקנות בארץ או בחול.
מה מטרת החיסכון ולאיזה טווח ?

המטרה היא להשתמש בחסכון לטווח ארוך בתור מקור הכנסה עיקרי ולהשלים עם עבודה במשרה חלקית.
להגיע למצב שאנחנו יכולים למשוך כ7,000 שח בחודש.

התשואה על הנכס יחסית סבבה, למה למכור בעצם אם אפשר לשאול?
אני לא יודע אם יש לך רקע בשוק ההון אבל קחי בחשבון שבשביל פוטנציאל לתשואות גבוהות צריכים לקחת סיכון גבוה וזה לא מתאים לכל אחד כשמרחץ הדמים מתחיל.

התשואה סבבה אבל היא באה עם הרבה כאב ראש. זו דירה ישנה, גדולה מאוד (6 חדרים) בקומה 4 ללא מעלית. מאוד קשה למצוא שוכרים איכותיים או שוכרים בכלל.
אני מבינה שתשואות גבוהות שווה סיכון גבוה. אני כן חושבת שיש לנו משמעת עצמית וסיבולת. יחד עם זאת, אני לא יודעת איך להחליט מה אפיק ההשקעה בעל פוטנציאל טוב יותר. יקח לי המון זמן להגיע למטרה שלי (לפי כלל ה300, אני צריכה להגיע לחסכון ל כ2 מליון) עם סכום התחלתי של 60 אלף שח (שזה מה שיש לנו בחסכונות) ו2,000 שח תוספת כל חודש.
אני לא מבינה איך לחשב את התרומה של התשואה על הדירה למטרה שלנו. אני לא רואה איך הנכס הזה מעלה בערכו. (אלא אם כן נעשה שיפוץ ומעלית).

שלום לך @בלתי תלויה .
אני גם לא יודע אם מותר להמליץ פה, אבל אני אבהיר מה אני יודע ומה לא.

אם תעשי גוגל על "אסף קרשטיין" תמצאי אתר של מישהו שמזדהה כיועץ השקעות פרטי.
לא השתמשתי בשירותיו בחיים, לא פגשתי אותו, לא דיברתי איתו, אין לי מושג אם הוא נחמד מאוד או סופר-אנטיפת.

מה שאני יודע עליו וגורם לי לדעה חיובית יחסית:
1. הוא מזדהה באתר כיועץ השקעות פרטי, בשונה ממה שיש בבנק, האינטרסים שלו ושל הלקוח אמורים להיפגש
2. ממאמר באתר שלו ההתרשמות שהוא תומך בהשקעות פסיביות

אין לי מושג אם הוא מתעסק בנדל"ן, אז לא בטוח שהוא יוכל לעזור.

אגב, התוודעתי לקיומו תוך כדי שיטוט בFollowing בלינקדאין של מישהי בשם Dorin Hartmann (סטוקרי קצת, לא?).

בהצלחה

אם הבנתי נכון, אתם צריכים כיום למחייה השוטפת כ 3000 שח מתוך שכר הדירה.
דירה להשכרה כמו שיש לכם, עם תשואה לא רעה בכלל ופטור ממס על דמי השכירות, נשמע די מתאים לצרכים שלכם.
כיוון שאתם בעצם בשלב הפרישה (משתמשים בהכנסות מההון), הכנסה קבועה כמו שיש לכם, יכול להיות טוב מאוד.

התשואה סבבה אבל היא באה עם הרבה כאב ראש. זו דירה ישנה, גדולה מאוד (6 חדרים) בקומה 4 ללא מעלית. מאוד קשה למצוא שוכרים איכותיים או שוכרים בכלל.
אני מבינה שתשואות גבוהות שווה סיכון גבוה. אני כן חושבת שיש לנו משמעת עצמית וסיבולת. יחד עם זאת, אני לא יודעת איך להחליט מה אפיק ההשקעה בעל פוטנציאל טוב יותר. יקח לי המון זמן להגיע למטרה שלי (לפי כלל ה300, אני צריכה להגיע לחסכון ל כ2 מליון) עם סכום התחלתי של 60 אלף שח (שזה מה שיש לנו בחסכונות) ו2,000 שח תוספת כל חודש.
אני לא מבינה איך לחשב את התרומה של התשואה על הדירה למטרה שלנו. אני לא רואה איך הנכס הזה מעלה בערכו. (אלא אם כן נעשה שיפוץ ומעלית).

היי
בכל סוג של השקעה יש כאבי ראש (גם אם אין הון להשקיע יש כאבי ראש), לא הצלחתי להבין האם אתם לפני גיל הפרישה ?

בכל מקרה התשואה שלכם משכירות נראת אטרקטיבית רק על הנייר, אך בפועל הדירה לא מתאימה להשכרה, קשה להשכרה, דירת 6 חדרים ישנה זה יותר עלויות תחזוקה (בקרוב תצטרכו להגיע לשיפוץ קוסמטי יקר של דירה גדולה רק כדי להשכיר את הדירה), קומה רביעית ללא מעלית בעייתי להשכיר, הדירה פונה לקהל יעד מצומצם של שוכרים שהם בעלי משפחות גדולות (בדרך כלל לרובם יש דירה בבעלותם), דירת 6 חדרים בשווי של 1,200,000 ש"ח פרושו אזור בעל מעמד סוציואקונומי נמוך, והשוכרים יהיו בהתאם, בעיה נוספת היא חוסר פיזור, מדובר בנכס בודד, במידה והשוכר לא משלם או כשיש הוצאה גדולה על תחזוקה אתם בבעיה.

במידה ואתם לקראת גיל פרישה, כדי להוריד את עלויות המגורים מהתקציב החודשי, אולי כדאי לכם לשקול למכור את הדירה ולרכוש במקומה דירת מגורים קטנה בת שלושה חדרים בתקציב של עד מליון ש"ח (ניתן לרכוש במיקומים מסויימים), תפחיתו את רמת חוסר הוודאות בהכנסה מנכס מניב בודד ובעייתי, וישאר לכם הון נוסף להשקעה.

נערך לאחרונה ב:
היי
בכל סוג של השקעה יש כאבי ראש (גם אם אין הון להשקיע יש כאבי ראש), לא הצלחתי להבין האם אתם לפני גיל הפרישה ?

בכל מקרה התשואה שלכם משכירות נראת אטרקטיבית רק על הנייר, אך בפועל הדירה לא מתאימה להשכרה, קשה להשכרה, דירת 6 חדרים ישנה זה יותר עלויות תחזוקה (בקרוב תצטרכו להגיע לשיפוץ קוסמטי יקר של דירה גדולה רק כדי להשכיר את הדירה), קומה רביעית ללא מעלית בעייתי להשכיר, הדירה פונה לקהל יעד מצומצם של שוכרים שהם בעלי משפחות גדולות (בדרך כלל לרובם יש דירה בבעלותם), דירת 6 חדרים בשווי של 1,200,000 ש"ח פרושו אזור בעל מעמד סוציואקונומי נמוך, והשוכרים יהיו בהתאם, בעיה נוספת היא חוסר פיזור, מדובר בנכס בודד, במידה והשוכר לא משלם או כשיש הוצאה גדולה על תחזוקה אתם בבעיה.

במידה ואתם לקראת גיל פרישה, כדי להוריד את עלויות המגורים מהתקציב החודשי, אולי כדאי לכם לשקול למכור את הדירה ולרכוש במקומה דירת מגורים קטנה בת שלושה חדרים בתקציב של עד מליון ש"ח (ניתן לרכוש במיקומים מסויימים), תפחיתו את רמת חוסר הוודאות בהכנסה מנכס מניב בודד ובעייתי, וישאר לכם הון נוסף להשקעה.

תודה רוני.
אנחנו לא לקראת פרישה. בני 30.
אני מסכימה לחלוטין עם הניתוח שלך לגבי הדירה שברשותנו.
לפי מה שקראתי פה, אם מדובר בהשקעה לטווח ארוך, דווקא פחות מומלץ להשקיע את ההון בדירת מגורים ואם כבר עדיף לקנות דירה להשקעה.
אז פה בעצם אני מתקשה לקבל החלטה, בעיקר בגלל שאני לא מבינה איך לקחת בחשבון את הנדלן בתוך תיק ההשקעות, אם בכלל. (זאת אומרת, איך אני מחליטה למה יש פוטנציאל טוב יותר לקדם אותנו לעצמאות כלכלית? דירה ותיק השקעות, רק תיק השקעות?)

נידמה לי שתיראו את האור אם תקראו את אלה:

a. תתפכחו: השקעה במניות עדיפה בהרבה על דירות
https://www.themarker.com/markets/1...rce=smartfocus&utm_content=/markets/1.5728736

b. לרכוש דירה או לשכור דירה? המדריך השלם
http://www.assafnathan.com/2011/06/לרכוש-דירה-או-לשכור-דירה-המדריך-השלם/

c. השקעה בדירה או בשוק ההון?
https://quantitatively.club/השקעה-בדירה-או-בשוק-ההון/

d. Robert Shiller's Devastating Takedown Of Housing As An Investment Will Have You Renting For The Rest Of Your Life
https://www.businessinsider.com.au/nobel-prize-robert-shiller-housing-not-great-investment-2013-10

e. Sorry, but Your Home Is a Bad Long-Term Investment
https://www.fool.com/investing/gene...-your-home-is-a-bad-long-term-investment.aspx

אם הבנתי נכון, אתם צריכים כיום למחייה השוטפת כ 3000 שח מתוך שכר הדירה.
דירה להשכרה כמו שיש לכם, עם תשואה לא רעה בכלל ופטור ממס על דמי השכירות, נשמע די מתאים לצרכים שלכם.
כיוון שאתם בעצם בשלב הפרישה (משתמשים בהכנסות מההון), הכנסה קבועה כמו שיש לכם, יכול להיות טוב מאוד.

אנחנו בני 30. לא בשלב פרישה.
המטרה היא בסופו של דבר להגיע למצב שאנחנו יכולים למשוך כ7000 שח בחודש מתוך התיק. כרגע אנחנו עוד רחוקים מהמטרה.
מה שאני מנסה להבין זה איך לבנות נכון את החסכון שלנו בהינתן הנתונים של דירה בשווי 1.2 מיליון וכ60 אלף שח בחסכון.

נידמה לי שתיראו את האור אם תקראו את אלה:

a. תתפכחו: השקעה במניות עדיפה בהרבה על דירות
https://www.themarker.com/markets/1.5728736?utm_campaign=daily&utm_medium=email&utm_source=smartfocus&utm_content=/markets/1.5728736

b. לרכוש דירה או לשכור דירה? המדריך השלם
http://www.assafnathan.com/2011/06/לרכוש-דירה-או-לשכור-דירה-המדריך-השלם/

c. השקעה בדירה או בשוק ההון?
https://quantitatively.club/השקעה-בדירה-או-בשוק-ההון/

d. Robert Shiller's Devastating Takedown Of Housing As An Investment Will Have You Renting For The Rest Of Your Life
https://www.businessinsider.com.au/nobel-prize-robert-shiller-housing-not-great-investment-2013-10

e. Sorry, but Your Home Is a Bad Long-Term Investment
https://www.fool.com/investing/gene...-your-home-is-a-bad-long-term-investment.aspx
תודה :)

לא הבנתי. לא רשמת שיש בבעלותכם דירה ממנה אתם מקבלים שכירות בגובה 5,000 שקל בחודש?

תודה רוני.
אנחנו לא לקראת פרישה. בני 30.
אני מסכימה לחלוטין עם הניתוח שלך לגבי הדירה שברשותנו.
לפי מה שקראתי פה, אם מדובר בהשקעה לטווח ארוך, דווקא פחות מומלץ להשקיע את ההון בדירת מגורים ואם כבר עדיף לקנות דירה להשקעה.
אז פה בעצם אני מתקשה לקבל החלטה, בעיקר בגלל שאני לא מבינה איך לקחת בחשבון את הנדלן בתוך תיק ההשקעות, אם בכלל. (זאת אומרת, איך אני מחליטה למה יש פוטנציאל טוב יותר לקדם אותנו לעצמאות כלכלית? דירה ותיק השקעות, רק תיק השקעות?)

אני בהחלט בדעה שעדיף להגיע קודם לעצמאות כלכלית ורק לאחר מכן לרכוש דירת מגורים אם רוצים ויכולים.

המקרה שלכם מעט שונה, אתם עדיין צעירים, יכולים לקנות דירת מגורים במזומן ללא משכנתא כבדה ומעיקה (בכך אתם מגדרים את החשיפה לעומת השקעות במט"ח, מגדרים חשיפה לעלייה במחירי השכירויות לאורך זמן), בנוסף תוכלו לקחת משכנתא על דירת המגורים ולרכוש נכס מניב, במיקום שהתזרים החודשי יהיה אומנם שלילי אך בגדר הסביר (הנכס נרכש באמצעות 100% מימון).
במידה ויתפנה סכום כסף נוסף ממכירת הדירה ורכישת דירה זולה יותר, תוכלו להשקיע בשוק ההון.

לגבי איך לקחת את הנדל"ן בתיק ההשקעות, התשובה פשוטה, לכל אחד יש תקציב יעד שונה לעצמאות כלכלית, במידה ואת רוכשת דירת מגורים, את מוחקת את סעיף עלויות הדיור מתקציב היעד החודשי.

נערך לאחרונה ב:
אני בהחלט בדעה שעדיף להגיע קודם לעצמאות כלכלית ורק לאחר מכן לרכוש דירת מגורים אם רוצים ויכולים.

המקרה שלכם מעט שונה, אתם עדיין צעירים, יכולים לקנות דירת מגורים במזומן ללא משכנתא כבדה ומעיקה (בכך אתם מגדרים את החשיפה לעומת השקעות במט"ח, מגדרים חשיפה לעלייה במחירי השכירויות לאורך זמן), בנוסף תוכלו לקחת משכנתא על דירת המגורים ולרכוש נכס מניב, במיקום שהתזרים החודשי יהיה אומנם שלילי אך בגדר הסביר (הנכס נרכש באמצעות 100% מימון).
במידה ויתפנה סכום כסף נוסף ממכירת הדירה ורכישת דירה זולה יותר, תוכלו להשקיע בשוק ההון.
לגבי איך לקחת את הנדל"ן בתיק ההשקעות, התשובה פשוטה, לכל אחד יש תקציב יעד שונה לעצמאות כלכלית, במידה ואת רוכשת דירת מגורים, את מוחקת את סעיף עלויות הדיור מתקציב היעד החודשי.
הכוונה לקנות דירה אחת למגורים ודירה נוספת להשקעה, כשעל הדירה השנייה לוקחים מימון של 100%: משכנתא על דירה קיימת+משכנתא על הדירה החדשה?
מה הכוונה בתזרים חודשי שלילי? כשדמי השכירות אינם מכסים את המשכנתא? מה זה בגדר הסביר?

הכוונה לקנות דירה אחת למגורים ודירה נוספת להשקעה, כשעל הדירה השנייה לוקחים מימון של 100%: משכנתא על דירה קיימת+משכנתא על הדירה החדשה?
מה הכוונה בתזרים חודשי שלילי? כשדמי השכירות אינם מכסים את המשכנתא? מה זה בגדר הסביר?

כן, זאת הכוונה, כבעלת דירה להשכרה, את יודע שיש לקחת בחשבון תקופות שהנכס ריק כאשר שוכרים מתחלפים, הוצאות תחזוקה של הנכס, פינוי שוכר במידה ולא משלם שכירות, ועם נוסיף לזה עלויות מימון, סביר להניח שהתזרים החודשי יהיה שלילי, עד שיגיע מחזור עליית שכירויות (בדרך כלל בא בקורלציה עם עליית מחירי הנכסים) או עד לסילוק המשכנתא.
כל עוד אנחנו מבינים זאת ונערכים לכך בהתאם כולל הכנת קופת חרום, בטווח הבינוני/ארוך נצא נשכרים מכך.

אנחנו בני 30. לא בשלב פרישה.
המטרה היא בסופו של דבר להגיע למצב שאנחנו יכולים למשוך כ7000 שח בחודש מתוך התיק. כרגע אנחנו עוד רחוקים מהמטרה.
מה שאני מנסה להבין זה איך לבנות נכון את החסכון שלנו בהינתן הנתונים של דירה בשווי 1.2 מיליון וכ60 אלף שח בחסכון.
כתבת שיש לכם 5000 שח הכנסה חודשית מהדירה. מצד שני, כתבת שאתם חוסכים רק 2000 שח בחודש. זה מסתדר, רק אם אתם משתמשים בכ 3000 שח מההכנסות משכר הדירה. ב "שלב פרישה" הכוונה היא לשלב בו אתם משתמשים בהכנסה מההון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M מותר להחתים ימי חופש בזמן שירות מילואים? אוף טופיק 3
F החזרי מס - מותר עד 6 שנים אחורה, אבל ברשות המיסים ניתן עד קדימה באפריל מיסים 11
S האם לכל אחד מותר ללמד אחרים על השקעות ושוק ההון? אוף טופיק 13
ש ביטוח משכנתא מיותר - מותר לי לבטל חד צדדי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
D חבר ילדות מעוניין להעביר לי 100,000 שח בכדי שהשקיעו לו אותן, האם מותר? שוק ההון 9
E האם מותר לייעץ בשוק ההון ללא רישיון? שוק ההון 2
ה רוצה לפתוח עוסק פטור- ולהיעזר באיש משפחה.מותר? צרכנות פיננסית 2
מ האם מותר לדון בפורום על רמת אטרקטיביות של ערים בארץ להשקעה? נדל"ן 14
aeh מותר לפרסם פה נכס למכירה ? נדל"ן 21
D האם מותר לבחור להעביר הפסדי הון במקום לקזז? שוק ההון 10
L חישוב מס רווחי הון. במה מותר להתחשב? שוק ההון 6
מ מותר לארגון להכריח חברים בו לשלם על דברים שהוא כופה עליהם לצרוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
ויטלי האם מותר\כדאי להפקיד לפנסיה מעבר לאחוז מקסימלי? צרכנות פיננסית 1
c881 שר הבריאות מחליט מה מותר ומה אסור לאכול אוף טופיק 86
waskindalost האם מותר לפי החוק לרכוב על המדרכה עם אופניים ? אוף טופיק 22
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
ל איך וכמה לבקש בהעלאת שכר? התפתחות אישית 13
Michel האם ניתן לבקש מעו"ד להשקיע כספים שבנאמנות? נדל"ן 3
L לבקש העלאה בשכר - התפתחות אישית 69
O כיצד לבקש העלאה בשכר? הלכתי לאיבוד אוף טופיק 9
I אחרי פתיחת חשבון בצ'ייס - האם לבקש סקיורד של BOFA ? צרכנות פיננסית 6
משה כמה לבקש על יצירת מצגות וחומרי לימוד לקורס בנושא קיימות? אוף טופיק 16
D כמה שכר לבקש? פוסטים מאיכות נמוכה 13
4 איך לבקש שכירות מדודה שלי אוף טופיק 64
ב מתי ניתן לבקש החזר מס ? פוסטים מאיכות נמוכה 11
ס אז איך נכון לבקש מהבוס העלאת שכר ? אשמח לעזרתכם אוף טופיק 18
P העלאת שכר - כמה נהוג לבקש באחוזים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 61
M איך לבקש העלאת שכר עקב קידום חלקי בתפקיד אוף טופיק 24
לא חשוב שמות האם אפשר לבקש הסבר מעמיק בנוגע למכפיל יעילות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
A זקיפות השתלמות ותגמולים - האם אפשר לבקש כתוספת לברוטו והאם כדאי? צרכנות פיננסית 19
liranviper לבקש החזר מס? מיסים 33
G איזה חיסכון פנסיוני לבקש בעבודה? צרכנות פיננסית 1
Rio אני שכיר ופתחתי עסק - אני יכול לבקש מהמעסיק לשלם לי כעסק? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
E יש פה בני 50 פלוס שזוכרים איך זה לצאת להופעה ? אוף טופיק 7
T איפה הקאטצ פה לדעתכם? נדל"ן 6
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 180
E פעם ראשונה שלי פה- מבולבל ומבקש עיצה שוק ההון 90
נ נראה שיש המון אלכימאים חדשים פה,מחפשים איך להפוך מתכת לזהב אוף טופיק 11
tomer111 מישהו פה קנה שטח חקלאי שהופשר לבניה? נדל"ן 8
I האם פה (ב2022) קבור הכלב (סנופי 500)? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 41
ב שאלה על דמי הניהול שמופיעים פה בפורום שוק ההון 33
א יש פה וועדי בתים? קיבלתי עם חשבון המים "צריכה משותפת-חריגה" אוף טופיק 6
ו מישהו מחזיק פה את הקרן העולמית של בלקרוק? שוק ההון 2
נ יש פה בקהל חשב שכר או מי שמכיר את המקצוע? התפתחות אישית 12
ש כמה משקיעים פה בנסדק 100, סנופי, vti והאם לא עדיף רק נסדק 100? שוק ההון 31