• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חדש פה

Ram Vegas

משתמש רשום
דירוג
25
היי, אני רם ואני חדש בקהילה פה. אני בן 41 ויש לי לא מעט דילמות בקשר למה אני רוצה בחיים. נתחיל בזה שאני רווק ללא ילדים וגם לא יהיו לי ילדים ( זה לא חסר לי ..). כל חיי הבוגרים לא עבדתי יותר מחצי משרה על אף הביקורות הקשות מבני משפחה ואנשים ולי הכסף הספיק ויותר מיזה, בהתנהלות טובה שלי נהנתי מאוד, טסתי לחו"ל לא מעט. לשמחתי, קניתי (קנו לי ...) דירה ישנה בתל אביב שגרתי בה 12 שנה ושיפצתי אותה לאחרונה ובקרוב אשכיר אותה בין 6000 - 7000 נטו, מה שאומר שאני לא אהיה חייב לעבוד. עד כאן הכל טוב ויפה. אני התחלתי עבודה חדשה לפני חודשיים שבה אני עובד פעמיים בשבוע 12 שעות, העבודה בסדר אבל בראש שלי אני רוצה הרפתקאות. נסיעות , מגורים במקומות שונים, טיולים, התעסקות בהתנדבות שקרובה לליבי ( טבעונות ובעלי חיים). הרעיון לא לעבוד מאוד לא מוצא חן בעיני הוריי. אם אני הייתי מגיע ליכולת הכלכלית הזאת בעצמי - זה לא היה מעניין אותי מה הוריי חושבים או רוצים לגבי אבל זה שהם סידרו אותי כלכלית גורם לי תחושה לא נעימה וכאילו מחוייבות לעבוד. לא נעים לי מהם ואני מרגיש כאילו אני מנצל מצב שהם עזרו לי ואני כביכול "פרזיט". מה דעתכם ?

הרעיון לא לעבוד מאוד לא מוצא חן בעיני הוריי. אם אני הייתי מגיע ליכולת הכלכלית הזאת בעצמי - זה לא היה מעניין אותי מה הוריי חושבים או רוצים לגבי אבל זה שהם סידרו אותי כלכלית גורם לי תחושה לא נעימה וכאילו מחוייבות לעבוד. לא נעים לי מהם ואני מרגיש כאילו אני מנצל מצב שהם עזרו לי ואני כביכול "פרזיט". מה דעתכם ?
לעניות דעתי שלום בית יותר חשוב מהכול ולשמור על קשר חם ואוהב עם ההורים מצדיק את העלות של "עבודה" (ואפילו יותר כשאנחנו מדברים על עבודה פעמיים בשבוע).

אבל זה שהם סידרו אותי כלכלית גורם לי תחושה לא נעימה וכאילו מחוייבות לעבוד.
אם אתה מתכוון "סידרו אותך כלכלית" בזה שקנו לך דירה אז כמעט כל ההורים עוזרים לילדיהם לקנות דירות בלי להתנות בדרך חיים כזאת או אחרת.
לפי מה שאתה מתאר, אתה חיית כל השנים מהעבודה שלך ולא מתקציב חודשי שהם נתנו לך, נכון? וגם עכשיו דאגת לשפץ את הדירה כדי שתוכל להשכיר.
תראה, רוב ההורים מצפים שילדיהם יביאו להם נכדים וילכו בתלם אבל אם אתה לא נופל עליהם לנטל אז באמת כל הכבוד לך על הדרך העצמאית שלך!
לדעתי, אינך צריך להרגיש מחוייב לשאיפות שלהם לגביך בכל מקרה אבל מאד חשוב לעמוד על רגליך בלבד.

@Ram Vegas , אפשר לשאול איך הסתדרת עם חצי משרה כל החיים?
רשמת שלפני 12 שנה קנו לך את הדירה, ז"א שעד 29 רק הוצאות דירה זה בערך משרה חלקית ממוצעת בארץ..

הרווחתי כ4000 שקל וגרתי עד 29 עם אחי אחר כך לבד בדירה הקנויה. מיסים ואוכל עד 2000 שקל + 1500 להנאות החיים + 500 לקצת חיסכון ... לא החזקתי רכב. אין לי ואני לא רוצה גרוש נוסף מעבר לשכירות הדירה שאקבל בקרוב שבה אני יכול לחיות סבבה לגמרי. החלום שלי זה לגור בדרום באזור של טבע ושקט בזול שיהיה עברי כמו "בסיס אם" שממנו אצא לאן שבה לי לפעמים לחו"ל לפעמים לארץ לכל מיני מקומות.

זאת הבעיה עם מתנות - ההורים נתנו לך וציפו להתנהגות X.
להבא, אני מניח שהם ידעו לחתום איתך על חוזה ובמקרה הצורך - תשאיר את הדירה ולך.

אז כמעט כל ההורים עוזרים לילדיהם לקנות דירות

?? מאיפה הנתון הזה? בעולם שבו אני חי, הורים שקונים דירות לילדיהם כמעט ולא קיימים, יש פה ושם הורים שעוזרים קצת להגיע להון העצמי הנדרש למשכנתא, וגם הם מיעוט שבמיעוט.

בעיני ההתלבטות שלך מזויפת. קיבלת מתנה ענקית שכנראה היו כרוכות בה ציפיות מסוימות, וכנראה שידעת את זה. עכשיו אתה לא רוצה לקיים את הציפיות. יש דרך מאד פשוטה לצאת מהבעיה המוסרית - להחזיר את המתנה. אבל אתה רוצה גם להנות מהמתנה וגם לא להרגיש מחויב לציפיות שבאו יחד איתה. זה אפשרי - המחיר של זה הוא נקיפות מצפון כמו שיש לך.

עכשיו לגבי הוריך - אני לא מכירה אותם ולא יודעת מה עובר להם בראש, אבל אני יכולה לדמיין כל מיני דברים שנראים לי סבירים. למשל - הם יכלו לעבוד פחות היום, או לחיות טוב יותר היום (אם הם כבר בפנסיה), אם לא היו נותנים לך את הדירה. אני מניחה שהם נתנו לך אותה מתוך הבנה שזה יעזור לך להשיג מטרות שגם הם מאמינים בהם. בפועל, אתה משתמש בדירה כדי להשיג מטרות שהם לא מאמינים בהם. הם עבדו קשה, כדי שאתה תוכל להתבטל. לי זה נראה לא הוגן. יותר הוגן שאתה תעבוד בינוני ושהם ייהנו מההון שהם צברו בעבודה קשה.
(כל זה פחות רלוונטי אם ההורים שלך בעלי הון עצום והדירה הזאת היא "בקטנה" בשבילם. במקרה כזה הבעיה המצפונית פחות חמורה - ממילא אם היית מחזיר את הדירה או לא מקבל אותה מלכתחילה, ההון היה מגיע אליך בירושה בסופו של דבר).

כמעט כל ההורים עוזרים לילדיהם לקנות דירות בלי להתנות בדרך חיים כזאת או אחרת.
מאיפה הנתון הזה? בעולם שבו אני חי, הורים שקונים דירות לילדיהם כמעט ולא קיימים, יש פה ושם הורים שעוזרים קצת להגיע להון העצמי הנדרש למשכנתא, וגם הם מיעוט שבמיעוט
באופן מפתיע, אני חושב ששניכם צודקים :) רק צריך להבדיל בין שני דברים. צעירים שקנו דירה, וצעירים שלא קנו דירה.
צעירים שקנו דירה - אני כמעט ולא מכיר כאלו ללא שום תמיכה הורית, בוודאי שלא בשנים האחרונות ובמרכז.

ממה שאני רואה סביבי, אז משפחות שמצבם טוב +, זה הולך בד"כ ככה: חתונה. ההורים מממנים את החתונה, הילדים גורפים את הצ'קים. יוצא איזה 150,000 במתנות נגיד, כעבור שנתיים - שלוש ההורים של החתן וההורים של הכלה זורקים עוד איזה 150 כל צד, לזוג הצעיר יש הון עצמי של עוד נניח 150, ועם ה - 600 רצים לקחת משכנתא במינוף של 75%.
מכיר גם הרבה שפשוט קנו להם דירה במזומן, או קרוב לכך. ומכיר גם הרבה מאוד שההורים לא יכולים לעזור כלל ופשוט אין להם נכס, וזה גם לא בר השגה באופק. כמעט ולא מכיר צעירים שהצליחו לקנות דירה בכוחות עצמם אם כי יש גם כאלה וכל הכבוד להם.

קוראים לזה "סטטיסטיקה של השכנים שלי"
זה די מוטה בהתאם למי השכנים שלי.
נכון מאוד.
גם אל תשכח שזה מאוד השתנה בעשור האחרון עם קפיצת מחירי הנכסים והעלאת דרישת רכיב ההון העצמי.
אבל אפילו שמצבם הסוציו-אקונומי של 'שכני' יחסית טוב - רק המיעוט שבמיעוט בקרב הצעירים שבהם מצליחים כיום לקנות נכסים במרכז ללא כל תמיכה הורית.

מה זו עבודה בשבילם ולמה זה חשוב להם שזה יהיה 7000 שקל מיגיעה אישית או 7000 שקל מהכנסה פאסיבית?
אכן במידה מסוימת בגלל שסידרו אותך כלכלית אתה עוד תלוי בהם. בין אם כי ציפו לטובה כלשהי חזרה (שתהיה נורמלי) או בגלל רגשות אשם.
בעיניי כדאי למצוא איזון. אם זה החלום שלך, תשכור ותעבור לדרום ותעבוד שם בקטנה בעבודה חקלאית.

?? מאיפה הנתון הזה? בעולם שבו אני חי, הורים שקונים דירות לילדיהם כמעט ולא קיימים,
כתבתי שעוזרים לקנות, לא שקונים. אבל אם אני לא טועה אז בחברה החרדית נהוג לקנות לבת המתחתנת. חוץ מזה, יש כאלה שעוזרים בתשלומי המשכנתא.
מה שכן, רוב ההורים לא נוהגים לקנות (או לעזור לקנות) כל עוד הצאצא לא נשוי/ילד בדרך.

או שאתה אוכל את העוגה ומשלם את המחיר, או שאתה לא אוכל את העוגה ומשלם את המחיר. תבחר איזה מחיר אתה רוצה לשלם.
אולי המידה הטובה היא דרך האמצע. תשמור על מה שחשוב לך ביותר, ותתגמש איפה שאתה יכול.

(כל זה פחות רלוונטי אם ההורים שלך בעלי הון עצום והדירה הזאת היא "בקטנה" בשבילם. במקרה כזה הבעיה המצפונית פחות חמורה - ממילא אם היית מחזיר את הדירה או לא מקבל אותה מלכתחילה, ההון היה מגיע אליך בירושה בסופו של דבר).
רם, מבלי להתחסד,ובהמשך לכל התגובה של מרק עוגיות ובעיקר לסעיף האחרון של הפחות רוולנטי הייתי מוסיף אם ידוע לך שגם אולי ההורים שלך
( כאמור, גם אני לא מכיר אותם ולא יודע מה עובר להם בראש) לא עבדו קשה כל כך בעצם בשביל ההון והם עצמם אולי קיבלו את החלק שאתה קיבלת בירושה ובכל זאת באים אליך בדרישות הייתי מעיז לומר שהבעיה המצפונית פחות חמורה.

לדעתי , חשוב במיוחד בנושא נקיפות מצפון להפעיל סוכנות במובן של לפעול ולחשוב באופן עצמאי , כזה שאינו עולה בקנה אחד עם תכתיבי החברה, אם כי בהוגנות.

מספר התייחסויות : 1) כשקיבלתי את הדירה לא הייתה שום בקשה או דרישה ממני 2)ב2002 הדירות היו זולות מאוד - הדירה עלתה 142 אלף דולר 3)ההורים שלי עבדו קשה אבל אבא שלי ממשיך לעבוד בחינם ! אחרי שיצא לפנסיה, במקום העבודה שלו בטענה שהוא נהנה מזה 4) חשבתי לעבוד באופן מזדמן פה ושם באם הדבר אפשרי

וכדברי חיים הכט ... מה אתם הייתם עושים ?

142 אלף דולר זה אומנם הרבה יותר זול ממחיר דירה היום, אבל זה עדיין המון כסף לרוב המשפחות.
וזה שלא היתה דרישה ממך בקבלת הדירה - למה ציפית? שהם יגידו לך: תחתום כאן על חוזה לפיו תתנהג כמו רוב שאר בני האדם שסביבנו? ברור שאם הם הניחו שכך אנשים מתנהגים, הם לא חשבו שהם צריכים לומר זאת באופן מפורש.

מעבר לכך, ההחלטה היא בסופו של דבר שלך. אתה היחיד שמכיר את ההורים שלך, יודע כמה זה פוגע במצב הכלכלי שלהם (או לא) שאין להם את הדירה הזאת או את השכירות ממנה. יש גם דרכי ביניים, למשל לתרום להם חלק מהשכירות שלך אם אתה יודע שזה יעזור לרווחה שלהם.

דרך אגב, חשבתי עכשיו על עוד עניין, ושוב, אני לא מכירה את ההורים שלך ולא יודעת אם זה רלוונטי אבל מעלה בכל זאת. יכול להיות שההורים שלך פעלו תחת ההנחה, הדי מקובלת, שהם ידאגו לך בצעירותך ואתה תדאג להם בזקנתם. נשאלת השאלה, האם אדם שבקושי משתכר יוכל לדאוג להוריו אם וכאשר יצטרכו עזרה רפואית וסיעודית רבה ויקרה. אין ספק שאם אתה לא עובד תוכל לדאוג להוריך הרבה יותר מהרגיל בנוכחות פיזית, וגם זה חשוב מאד. אבל לפעמים זה לא מספיק וצריך צוות מקצועי. זקנה יכולה להיות דבר יקר.

למרק עוגיות, מצבם הכלכלי של הוריי טוב מאוד, אין להם שום צורך בתמיכה כלכלית. כל ההתייחסות שלהם לנושא העבודה זה לא העניין הכלכלי אלא העניין התרבותי כביכול שאדם צריך לעבוד ויהי מה ...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E יש פה בני 50 פלוס שזוכרים איך זה לצאת להופעה ? אוף טופיק 7
T איפה הקאטצ פה לדעתכם? נדל"ן 6
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 180
E פעם ראשונה שלי פה- מבולבל ומבקש עיצה שוק ההון 90
נ נראה שיש המון אלכימאים חדשים פה,מחפשים איך להפוך מתכת לזהב אוף טופיק 11
tomer111 מישהו פה קנה שטח חקלאי שהופשר לבניה? נדל"ן 8
I האם פה (ב2022) קבור הכלב (סנופי 500)? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 41
ב שאלה על דמי הניהול שמופיעים פה בפורום שוק ההון 33
א יש פה וועדי בתים? קיבלתי עם חשבון המים "צריכה משותפת-חריגה" אוף טופיק 6
ו מישהו מחזיק פה את הקרן העולמית של בלקרוק? שוק ההון 2
נ יש פה בקהל חשב שכר או מי שמכיר את המקצוע? התפתחות אישית 12
ש כמה משקיעים פה בנסדק 100, סנופי, vti והאם לא עדיף רק נסדק 100? שוק ההון 31
ג למה כולם פה נגד מסחר יומי? שוק ההון 66
D משהו פה ממש ממש לא הגיוני פה לגבי ארצות הברית והקורונה! אוף טופיק 1
Wannabe אז מה לעזאזל בעצם קורה פה?! שוק ההון 22
נ יש פה אנשים שמעבירים כסף באופן קבוע מארה"ב לישראל? צרכנות פיננסית 23
J חדש פה - התלבטות לגבי קורס התפתחות אישית 5
A לאלו פה שמשקיעים בחברות בודדות שוק ההון 8
S הסדר דמי ניהול מטיב בקרן פנסיה - האם יש פה catch? צרכנות פיננסית 2
ImCarryGG מישהו פה הגיש תביעה על פי חוק הספאם? אוף טופיק 70
S יש פה מישהו שמשקיע דרך IB שלח דוחות לבד למס הכנסה? שוק ההון 1
aeh מותר לפרסם פה נכס למכירה ? נדל"ן 21
M נעשה פה ריכוז/השוואה של קרנות פנסיה עם מסלולים מחקי מדד ברוח הסולידית? צרכנות פיננסית 190
B יש פה מישהו שמצליח להכות את השוק? שוק ההון 41
Liron2035 מישהו פה ב-IB וקיבל מייל FYI: Insider / Institutional Purchases שוק ההון 18
י תמא 38/1 - יש פה יזם שעושה/עשה פרויקט כזה? נדל"ן 4
unrealx למישהו פה יצא להתעסק עם "אינטו - רשת חברתית להשקעות נדל"ן"? נדל"ן 1
נ מאוכזב מאוד מהמערכת של IBI טרייד. יש פה אנשים שמשתמשים בה ומרוצים? צרכנות פיננסית 19
@ היי חברים, אני חדש פה :) יומני מסע אישיים 0
unrealx מישהו יכול להסביר מה הלך לי פה? שוק ההון 3
DavidA מה ציפיות שלכם לאינפלציה פה? אוף טופיק 7
D מתחיל עסק שמייצא לחו"ל האם אקבל החזרי מע"מ על קניות לעסק פה בארץ? צרכנות פיננסית 16
ב מדוע לא מדברים פה על רכישת ניירות בריטיים? שוק ההון 12
ל היי חדשה פה-על לימודי נהיגה וריטלין אוף טופיק 4
ב מותר לבקש פה המלצה ליועץ? שוק ההון 18
O חרטה מרצף קיצבה - יש פה מישהו שביצע בפועל בהצלחה? צרכנות פיננסית 6
M יש פה מישהו שכבר העביר כספים קיצבתיים במעמד שכיר לניהול אישי (IRA)? צרכנות פיננסית 4
ט יש פה כאלה שמנהלים עצמאית קרן השתלמות ברמת הנייר? צרכנות פיננסית 9
קורא הדוק יש פה מישהו שניסה והצליח להעביר ביטוח מנהלים עם מקדם קבוע מחברה לחברה ? צרכנות פיננסית 14
freeman456 יש פה mgtow's? אוף טופיק 33
J אני קווה שזה בסדר שאני שואל, מישהו פה סוחר דרך פסגות טרייד? שוק ההון 3
שרון מישהו פה מבין ב-css? אוף טופיק 16
amit אחח כמה שהעיתונות הכלכלית פה ירודה אוף טופיק 19
yossidiv למישהו פה יצא לעבוד עם Covercy? צרכנות פיננסית 24
Y חדש פה. איך באמת מתחילים + עזרה בתיק פנסיוני שוק ההון 1
סתןלי ת'כסף חדש פה וזקוק לעזרה שוק ההון 31
Y לא מאמינה שלא הייתי פה אוף טופיק 10
S עזרה מהמתכנתים פה אוף טופיק 0
shlomi171 קרנות אג"ח ממשלתי - מה אני מפספס פה? שוק ההון 4
ק מה יהיה עם כל שרשורי הנדל"ן פה בפורום? שוק ההון 2

נושאים דומים